Maltepe Escort

Devam Sütü Nedir?

Bebekler için en doğal besinin anne sütü olduğu defalarca kere tekrarlanmış bir konudur. En az 1 yaşına kadar anne sütü emzirilmeye devam ederken, 6 aydan itibaren ek gıdalara, ilave olarak devam sütüne ihtiyaç duyulabilir.

Anne sütü, annenin en ideal sağlık koşullarına sahip olması ve dengeli beslenmesiyle bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini sağlama imkanına sahiptir. Ancak anne sütünün hiç gelmediği, erken kesildiği ya da çok az olup yetmediği durumlarda daha erken dönemlerden itibaren anne sütü haricinde süte ihtiyaç duyulur.

Devam sütü bebek büyüdükçe, bebeğin ihtiyaçlarına göre, farklı aylar için farklı içeriklerle üretilen süttür. İnek sütü sabit olarak aynı besin değerlerine sahiptir. Bebek ilk aylarda inek sütünü sindirmekte güçlük çeker. Devam sütündeyse bebeğin iç organlarının ilk aylardaki gelişimi baz alınarak, farklı aylara uygun içeriklerle süt bulmak mümkündür.

 

Devam Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?

İnek sütü devam sütünün ana maddesidir. İlk aylarda bebek için ağır olduğu için içeriği eksiltilen, aynı zamanda sindirime uygun hale getirilen devam sütü aslında işlenmiş inek sütüdür. Doğal haliyle bebeklere 1 yaşına kadar verilmesi uygun olmayan inek sütü ise, yeni doğan bebekler için ilk aylarda uygun olmayan bir içeriğe sahiptir.

Devam Sütü Ne Zaman Verilir?

Anne sütünün yeterli olduğu durumlarda devam sütünün mutlaka verilmesi gibi bir gereklilik yoktur. Öncelik anne sütündedir.

Devam Sütüne Ne Zamana Kadar Devam Edilir?

Bebeğin normal gelişiminde 9-12. Aylardan itibaren ek gıdalar verilmeye başlanır.  1 yaşından itibarense 3 öğün yemek verilmeye özen gösterilir. 1 yaşına kadar geçen sürede, devam sütü verilmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. 1 yaşından itibaren dengeli bir biçimde ek gıdalara öncelik verilmesi uygundur.

Devam sütü bebeğin isteğine göre zaman zaman tercih edilse de, sürekli olarak sütle karnını doyurması uygun değildir. Ayrıca 1 yaşından itibaren doğal inek sütü tüketmesi de mümkündür. Bebeğin beslenme programında ihtiyaçlarına göre bir diyet takip edilmesi, sütün ana besin haline getirilmemesi önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.