Maltepe Escort

Diş Kontrollerinizi Hamile Kalmadan Yaptırın

Günlük diş bakımınızı düzenli olarak yapıyor olsanız dahi, daha önce yapılan dolguların kontrolü, olası yeni çürükler, dişeti çekilmesi gibi hastalıkları tespit ettirmek için hamilelik öncesi gerekli diş kontrollerini yaptırmanız gerekiyor.

Diş bakımını günlük 2 kez diş fırçalamak olarak kabul edip, herhangi bir ağrısı olmadan doktora gitmeyenlerdenseniz, hamilelikle birlikte dişlerinizle ilgili şikayetleriniz artabilir. Bebeğin gelişimiyle meşgul olan anne vücudu, dengeli beslenme gayreti gösterildiğinde dahi bir kalsiyum çözünmesi yaşar. Bu kalsiyum çözünmesinin yaşanmaması ya da mümkün olduğunca az yaşanması için günlük olarak 1250-1300 mg kalsiyum tüketilmesi gerekir.

Kalsiyum çözünmesi yaşandığı durumlarda dişler zayıflayabilir, kemiksi dokuda bozulmalar yaşanabilir. Hatta düzenli bakım ihmal edilirse çürük başlangıçları bile olabilir.

Tedavi edilmeyen diş çürükleri ise kan zehirlenmesine varan ciddi riskler taşır. Kan zehirlenmesi ileri seviyelerde hem bebeğin hem de annenin hayatını riske atabilir. Çürük halde bırakılan dişlerin erken doğuma sebep olması, bebeğin düşük kiloda doğması gibi sonuçları da sık karşılaşılan olumsuz sonuçlar arasındadır.

Hamilelik öncesinde diş kontrollerinizi yaptırma imkanı bulamamışsanız da, çürük olan dişlerinizi diğer yan etkilere rağmen tedavi ettirmeniz gerekir. İlk 3 ayda dental tedavi önerilmemekle birlikte, enfeksiyon oluşumu tespit edilen dişlerin tedavisi acil olarak yapılmalıdır.

Halk arasında annelerin her doğumda 1 diş kaybettiğine dair yaygın bir bilgi bulunuyor. Tıbbi olarak böyle bir oran verilemese de, hamilelikte diş kaybı yaşanan durumlar sıktır. Ancak bebeğin kalsiyum ihtiyacının, anne dişlerinden sağlandığı bilgisi doğru değildir.

Hamilelik döneminde diş bakımı, herhangi bir şikayet yoksa normal zamanlardaki gibi devam ettirilmelidir. Dişlerin günde en az 2 kere fırçalanması yeterlidir. Bu dönemde diş taşı temizliği, dental müdahale ile eş değerde kabul edilmez. İhtiyaca göre 3-6 ay gibi aralıklarla, hamileyken diş taşı temizliği yaptırılabilir.

Anne adaylarının hayatına, hamilelikle birlikte giren bulantı sonrası kusma yaşanırsa, ağzı önce su ile temizlemek, sonra dişleri fırçalamak gerekir. Mide asitleri ile, diş macunu karışmasından dişlerin etkilenmesi bu şekilde önlenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.