Maltepe Escort

Doğacak Çocuğun Cinsiyetini Baba Belirler!

Özellikle Türk toplumunda doğacak çocuğun cinsiyetinin anne tarafından belirlendiğine dair aslı olmayan bir inanış bulunmaktadır. Bu inanışa göre istenilen cinsiyete (özellikle de erkek) göre çocuk doğurmayan kadınlar cezalandırılabilmekte, hatta sırf bu nedenle boşanmalar dahi olabilmektedir. Ancak, bayanların çocuğun cinsiyetini belirleyebilme gibi bir fizyolojik durumları bulunmamaktadır. Genetik kurallara göre doğacak çocuğun cinsiyetini baba belirler. Nasıl mı konuya oldukça bilimsel olarak açıklık getirelim.

Cinsiyet Belirlemede Babanın Rolü

İnsan genomu 46 kromozomdan oluşmaktadır. Bu kromozomlardan 44 tanesi yani 22 çifti vücuttaki tüm genetik olayları yönetirken, 2 tanesi cinsiyeti belirlemektedir. Bu cinsiyeti belirleyen kromozomlar XX olursa dişi, XY olursa erkek bireyi temsil etmektedir. Döllenme sırasında bebeğe geçen kromozomların yarısı anneden yarısı da babadan gelmektedir. Yaptığımız kısa açıklamanın ardından bebeğin cinsiyetinin döllenme sırasında nasıl oluştuğunu inceleyecek olursak, annenin üreme kromozomları XX olduğu için bebeğe sadece X kromozomu verebilir. Bu durumda cinsiyetin belirlenmesi babaya kalmaktadır. Annenin X kromozomunun yanına baba X kromozomu verirse çocuk XX olacağı için kız, baba Y kromozomu verirse çocuk XY olacağı için de erkek olmaktadır.

Çocuğun Cinsiyetini Belirlemek İçin Babalar Ne Yapmalı?

Genetik anlamda babanın çocuğun cinsiyetini belirleme özelliği bulunsa da, bunu kontrol ederek istediği cinsiyette çocuk sahibi olması pek mümkün olmamaktadır. Çünkü bu istemsiz ve doğal bir süreçtir. Döllenme sırasında annenin yumurta hücresi ile babanın hangi sperm hücresinin birleşeceğine göre bebeğin cinsiyeti de elbette ki değişecektir. Her ne kadar bilimsel olarak çiftlerin istedikleri cinsiyette bebek sahibi olmaları konusunda bir yöntem olmasa da halk arasında bazı öneriler mevcuttur. Örneğin kız bebek sahibi olmak için daha asidik, erkek bebek sahibi olmak için daha bazik yiyecekler tüketilmesi; kız için sebze, erkek için et tüketilmesi gibi yöntemler bunlardan sadece birkaçıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.