Maltepe Escort

Doğum Kontrol Haplarının Unutulması ?

Bilindiği üzere doğum kontrol hapları, adet dönemleri haricinde günlük olarak kullanılır. Korumanın etkili olabilmesi için, doğum kontrol haplarının her gün, düzenli olarak alınması gerekir. Yoğunluktan, dalgınlıkla almanız gereken haplardan birini 1 gün unuttuğunuzda hamile kalmaktan endişe edebilirsiniz.

Doğum kontrol haplarından birini unutmanız, hemen hamile kalmanıza sebep olmaz. Tabi ki koruyuculuk oranını düşürecektir. Aslında hamile kalma ihtimaliniz de bulunur, bu olasılık hapı unuttuğunuz günün sizin döngünüzdeki zamanı ile, bir sonraki hapı ne zaman aldığınız ve vücudunuzun duyarlılık seviyesi ile ilgilidir. Aynı ay içinde birden fazla kere unutursanız, hamile kalma olasılığınızı artıracağınızı da unutmayın.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışır?

Doğum kontrol hapları yumurtlamayı bastırmak üzere gerekli hormonların salgılanması amacıyla kullanılır. Belirtildiği gibi kullanıldığında vücudun salgıladığı hormon seviyesi, yumurtlamayı(ovülasyon) engellemek için yeterlidir.

Günlük olarak hatta her gün aynı saatte almanız gerekir. 1 saatlik gecikme risk oluşturmayabilir ancak 20 saatlik bir gecikmede, ovülasyon açısından kritik bir güne denk gelirse risk oluşturabilir.

Doğum kontrol hapı

Doğum Kontrol Haplarının İşe Yaramamasının Başka Nedenleri

Önerilen biçimde kullanıldığı halde, doğum kontrol hapı ile gebelikten korunan kadınların hamile kaldıklarını söylediklerini duymuşsunuzdur. Haplarla korunmanın güvenilirliğini tartışmadan önce, hamile kaldığınız dönemdeki diğer değişkenleri gözden geçirmeniz, süreci anlamanıza yardımcı olabilir.

Bazı bünyelerde ortaya çıkan bulantı, kusma, ishal gibi yan etkiler, doğum kontrol haplarının yan etkileri arasındadır. Doğum kontrol hapını aldıktan bir süre sonra, bu tip yan etkiler yaşanmışsa, hapın emilimi sağlanamamış olabilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise antibiyotik kullanımıdır. Doğum kontrol haplarının antibiyotiklerle kullanımı, kontrolün tam anlamıyla sağlanamamasına sebep olur. Başka bir rahatsızlığınızdan dolayı doktorunuz antibiyotik reçete ettiyse, o ay için alternatif bir doğum kontrol yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Doğum Kontrol Haplarından Biri Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

Doğum Kontrol Haplarını Unutursam Ne Olur?

Genellikle unuttuğunuzu fark ettiğinizde, en kısa sürede hapı almanız önerilir. Unuttuğunuz dozla birlikte 2 tane doğum kontrol hapını birlikte almanız da bir çözüm olabilir. Hormon dengesinin sağlanması ve farklı yan etkilerle karşılaşmamak için, 2 doz arasında 24 saatlik süre gerekir. Dozu artırmak konusunda emin olamazsanız, doktorunuzdan ya da bir sağlık ocağından bilgi alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.