Maltepe Escort

Doğum Kontrol Metodları Nelerdir ?

Doğum kontrolü demek,bir çiftin bakabileceği kadar çocuğa sahip olması demektir.Bu konudaki en büyük yapılan yanlış şudur ; doğum kontrolü yapılması sanki nüfusun azalması yönünde kullanılan bir yöntemmiş gibi anlaşılır bu yanlış bir yargıdır.Önemli olan, bir toplumda bulunan çiftlerin bakabileceği kadar ( yani kendi sosyal ve ekonomik durumuna göre ) çocuk sahibi olmasıdır. Doğurganlıkta sağlık çok önemlidir.Kadında doğurganlık sağlığı 15-40 yaş arası dönemi kapsamaktadır.Burada bir toplum ne kadar bu yaş grubunda bulunan kadınlara iyi bakabiliyorsa , iyi ve sağlıklı doğurganlık öncesi eğitimini tamamlayabiliyorsa, o kadar iyi bir duruma kavuşur.

Türkiyede en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri nelerdir ? : Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri tüm dünya geneliyle kıyaslandığında , daha çok rahim içi araçlardır.Örneğin : Avrupa’da İngiltere’de,Amerika’da Kanada’da doğum kontrol hapları fazlasıyla kullanılmaktadır.Türkiye’de doğum kontrol hapları %3-%4 civarında kullanılmaktadır. Genellikle batı ülkelerinde rahim içi araç %3-%4 kullanılmaktadır. Türkiye’de ise %15-%20 rahim içi araç kullanılmaktadır. Onun dışında modern yöntemler Türkiye’de daha az kullanılmaktadır.

Yöntemler geleneksel ve modern yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır.En çok kullanılan Modern Yöntemler ; Doğum kontrol hapları, deri altı implantları,hormonlu veya hormonsuz spiral yani rahim içi araç ve kondom olarak sıralanmaktadır. Geleneksel yöntemler ise en çok kullanılmakta olan iki yöntem arasından birincisi geri çekilme , ikincisi takvim yöntemi yani ayın belirli günlerinde ilişkiye girmeme durumudur.Türkiye’de,100 kadının hala 40’ı herhangi bir modern yöntem kullanmamakla beraber,60 kadının da yaklaşık yarısı hala geleneksel yöntemleri sıklıkla tercih etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.