Maltepe Escort

Doğum Korkusu (Tokofobi) Nasıl Yenilir?

Birçok kadın gerek kulaktan dolma yanlış bilgiler ya da yaşadığı kötü tecrübeler nedeniyle doğum korkusu yaşayabilmektedir. Sözü edilen korkunun en ilerlemiş ve fobi haline gelmiş şekli ise tokofobidir. Anne adaylarının doğumdan bir parça korkması normal kabul edilirken tokofobi oldukça tehlikeli psikolojik bir sorundur ve hastaların çok daha ciddi sorunlara yol açmasına neden olmaktadır.

Doğum korkusunun fobi haline gelmesi sonucunda anne adayı hamileliğini bitirme, düşük yapma ya da sezaryanla doğurmaya karar verebilmektedir. Hatta bu kişiler kendisine ve bebeğe zarar vererek kendisine vurmak suretiyle bebeği düşürmeye dahi kalkışmaktadır.

Doğum korkusunun nedenlerinin en önemlileri arasında yanlış bilgiler ve doğum ağrısının, doğum sürecinin olduğundan fazla abartılmasıdır. Canının çok yanacağını düşünen anne adayları psikolojik olarak kendisini kötü hissederek doğumdan kaçmakta ya da sezaryan ile doğumu tercih etmektedir. Oysaki sezeryanla doğumun normal doğumdan daha ciddi sorunları bulunmaktadır. Peki, doğum korkusu nasıl yenilir? Bu korkuyu yaşayanlara nasıl yaklaşılmalıdır? Uzmanların görüşlerini sizler için araştırdık.

  • Öncelikle bilinmeyenin insanları korkuttuğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle hamilelik döneminde gerçek doğum hikâyelerini ve bilimsel gerçekleri yansıtan metinleri okuyun.
  • Kulaktan dolma bilgilere fazla dikkat etmeyin. Evet, doğum süreci zor bir süreçtir. Ancak korkunç öldürücü ya da dayanılmaz ağrılara sebep olan bir durum değildir. Öyle olsaydı kadınlar ikinci ya da üçüncü çocuk yapmaya cesaret edemezdi.
  • Doğuma hazırlık döneminde zihninizi arındırın. Bunun için doğumun zorluklarını değil de bebeğinizi kucağınıza aldığınızda yaşayacağınız mutluluk duygusunu düşünün.
  • Zihni arındırmanın bir diğer yolu da spor yapmaktır. Plates ve yogayı seçebilirsiniz. Ayrıca yüzme de zihin arındırıcı özelliği yüksek bir spordur. Sadece zihin arındırmanın dışında bu sporları yapmak doğumu kolaylaştırmakta ve ağrıyı azaltmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.