Maltepe Escort

Doğum Sancılarına Çare D Vitamini

Son zamanlarda her derde deva olduğu anlaşılan ve Prof. Dr. Canan Karatay tarafından sürekli vurgulanan D vitamininin doğum sancılarına çözüm olduğu da yapılan son çalışmalarla ortaya koyuldu. Hamilelik, doğum ve loğusalık süreçlerinde D vitamini seviyelerinin normal olması çok önem taşıyor. Şöyle ki, D vitamini seviyeleri normal olanlar düşük olanlara göre normal doğum sırasında daha az sancı çekiyor. Bu nedenle de dünyanın ünlü sağlık kurumlarında doğum sancılarına çare D vitamini önerileri yapılıyor.

d-vitamini-dogum-agrilarini-azaltiyor

d-vitamini-dogum-agrilarini-azaltiyor

Bilindiği gibi anne adayları için oldukça zor bir süreç olan doğum hem vücutta bazı depoların azalmasına hem de şiddetli sancılara neden oluyor. Azalan depolardan bir tanesi de D vitamini oluyor. Çünkü doğum sırasında D vitaminin büyük bir kısmı anne vücudu tarafından kullanılıyor. Hal böyle olunca da D vitamini eksikliği olan anne adayları doğumda D vitaminin daha da tükenmesi nedeniyle daha çok ağrı çekiyor.

Yapılan araştırmanın sonucunda D vitamininin doğum sancısını kesen etkisi kesinleştirilmiş olup, doğumdan önce D vitamini depolarını tamamen doldurmuş olanların daha kolay doğum yapacağı vurgulanıyor. Ağrı çekmek istemeyenlerin mutlaka doktorlarına başvurarak eksiklik olup olmadığını ölçtürüp gerekirse de takviye almaları önemli. D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için de depolanabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında hamilelerin güneşin yararlı olduğu dönemlerde abartmamak koşuluyla güneşe çıkmaları öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.