Maltepe Escort

Doğum Sırası Çocukların Kişiliğini Gerçekten Etkiliyor Mu?

Ailedeki doğum sırası, çocukların kişiliklerini de etkiliyor. Araştırmacılar ilk çocuk, ortanca, son çocuk ve tek çocukların kişilik özellikleriyle ilgili veriler elde etti. Psikolojide ‘kardeş kuramı’nı ortaya atan ünlü psikolog Alfred Adler’e göre ailede kaçıncı çocuk olarak doğduğunuz karakterinizi belirlemede önemli rol oynuyor.

EĞER İLK ÇOCUKSANIZ…

Ailenin ilk çocuğu mükemmeliyetçilik eğiliminde oluyor. Bunun sebebi ise tecrübesiz olan anne ve babanın çocuklarını en doğru şekilde yetiştirmek istemesi. Sonuç olarak bu mükemmeliyetçilik çocuğa da geçiyor.

İlk çocuklar, küçüklüklerinden itibaren yetişkinlerle iyi bir iletişim kurabiliyorlar. Diğer çocuklara göre daha tedbirli davranmayı öğreniyorlar. Daha endişeli ve her şeyi kontrol etme eğiliminde oluyorlar. Diğer insanlardan daha kabiliyetli olduklarını düşünüyorlar.

Ailenin ilk çocuğu genellikle büyük hayallere sahiptir, büyük şeyler başarmak deyim yerindeyse büyüyünce ‘Büyük adam olmak’ isterler. Ailenin en büyük çocuğu genelde daha çalışkan olur. Belirli bir konuda uzmanlaşmak ve başarıya ulaşmak onlar için bir hayat amacıdır.

İLK ÇOCUKLARIN KARAKTERİ

Mükemmeliyetçi

Başarıyı seven

Lider

Sert, emir vermeyi seven

Sorumluluk sahibi

Motivasyonu yüksek

Merhametli

Kontrolcü

Tedbirli

Güvenilir

EĞER ORTANCA ÇOCUKSANIZ…

Ortanca çocuklar dünyaya geldiklerinde hâlihazırda sorumluluğu üstlerine alan bir büyük kardeş vardır. Bu yüzden ortanca çocuklara aileleri daha az sinirli ve daha hoşgörülü davranıyor.

İlk çocuklara oranla, ortancalar pek de mükemmeliyetçi olmuyor. Ortancalar daha çok aile içindeki yerlerini belirginleştirmek ve aile bireylerine kendilerini kabul ettirmek için çabalıyor.

Ortancalar sosyal ilişkilerde genellikle başarılı oluyor ve arkadaş çevresi geniş oluyor. Kolay adapte , yaratıcı ve becerikli oluyorlar.

566ea1ab67b0a93934202cea

ORTANCA ÇOCUKLARIN KARAKTERİ

Kolay adapte olur

Bağımsızlığına düşkün

Uzlaşmacı

İnsanları memnun etmeyi sever

Sosyal

Barışçıl

EĞER AİLENİN EN KÜÇÜĞÜYSENİZ…

Ailedeki en son çocuklar rahatlık açısından en şanslı olanlar! En son doğan çocuk bütün dikkatleri üzerine çeken, ailenin en sevimlisidir. İnsanların dikkatini çekmek ve sempatilerini kazanmayı severler. Çekici olmak doğalarında vardır.

Ailenin en küçüğü özgür ruhlu olur. Macerayı severler. Hele risk almaya bayılırlar. Doğum günleri, yıl dönümleri gibi tarihleri hatırlamada pek başarılı değillerdir. Çok da önemsemezler. Hayatın akışından keyif almayı en çok bu çocuklar bilir.

En son doğan çocukların karşılaştığı en büyük problem yaptıklarının özel olmadığını düşünmeleridir. Çünkü ilk çocuk yüzmeyi öğrendiğinde bu aile için büyük bir olaydır fakat sıra son çocuğa geldiğinde kimse ilk çocuktaki kadar heyecanlanmaz.

EN KÜÇÜK ÇOCUĞUN KARAKTERİ

Sosyal

Etkileyici

Dışarıya dönük

Sade

Eğlenceli

Manipülatif

İlgi çekmekte başarılı

Benmerkezci

566ea1c767b0a93934202cf1

EĞER TEK ÇOCUKSANIZ…

Tek çocuklar genellikle ailenin ilk çocuğunun yaşadıkları deneyimleri yaşar. Fakat ilk çocuklardan farkı, ilgi ve alakayı bölüşmek durumunda kaldıkları başka bir kardeşlerinin olmamasıdır. Böylelikle ailenin tüm desteğini alabilirler. Tek çocuk, yetişkinlerle ve yaşlı insanlarla iyi anlaşır. Bu durum mükemmeliyetçiliği ve başarılı olma hırsını tetikler. Eleştirildiklerinde çok hassas olabilirler.

Tek çocuklar tabi ki de tüm dikkatleri üzerine çekmeye bayılırlar. Yaptıklarının onaylanmasını isterler. Detaylara odaklanmayı severler. Rahatlarına düşkündürler. Bu özellikler sebebiyle hayatta büyük başarılara imza atsalar da, kendilerini mutlu etmekle ilgili sıkıntı duyabilirler.

TEK ÇOCUKLARIN KARAKTERİ

Kendilerine çok güvenirler

Titiz

Sorumluluk sahibi

Mükemmeliyetçi

İlgi odağı

Onaylanma ihtiyacı duyarlar

Hassas

Olgun

Lider

 

Peki, çocukların karakteri, doğum sırasına göre nasıl değişiklik gösteriyor? Çocukların karakterleri sadece DNA yapısına göre değişiklik göstermez. Ailenin onunla iletişimi, ona davranışı da çocuğun karakterinin şekillenmesinde çok önemlidir.

Şunu unutmayın ki, en büyük çocuklar ortanca ya da son doğan çocuklar arasında karakter olarak büyük farklar olabilir. Evlat edinilen çocuklara gelince, çocuğu dünyaya getiren anne ve baba değil, onu evlat edinen anne ve babanın davranışları çocuğun kişisel özelliklerinin oturmasında çok daha etkilidir.

Kaynak: Hürriyet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.