Maltepe Escort

Doğum Sırasında Bebeklerde Oluşan Travmalar

Normal ve sezaryenle doğumda bazı durumlarda bebek üzerinde travmatik durumlara rastlanabilmektedir. Bu travmalardan bazıları yaralanma ve çizikler gibi basit tedavi edilebilir sorunlarken, bazıları sakatlıkların oluşmasına neden olabilen ciddi rahatsızlıklardır. Doğum sırasında basit ve ciddi özellikteki tüm doğum travmalarını sizler için araştırdık.

1- Yumuşak doku travmaları

Bu travmalar hem normal doğum hem de sezaryenle doğumda görülebilmektedir. Normal doğumda vajinal kasılmalar nedeniyle cilt ve yumuşak dokular hasar görerek doğum şişliği, tahriş ve su toplaması gibi vakalara neden olabilmektedir. Bu şekilde oluşan travmalar genelde çok ciddi değilse tedavi edilmeden 2-3 gün içinde geçmektedir. Sezaryenle doğumda ise sıyrık ve kesilme şeklinde yumuşak doku travmaları gözlenmektedir. Sezaryen ameliyatı sırasında yaralanmalar bisturinin yanlış kullanılmasıyla ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavisi aynen yara tedavisi şeklinde yapılmakta, gerekli durumlarda dikiş atılması gerekebilmektedir.

dogum-travmalari-nelerdir

dogum-travmalari-nelerdir

2- Sinir hasarı yaratan travmalar

Özellikle iri bebeklerin doğumu sırasında aşırı döndürme ve çekmeye bağlı olarak sinir hasarları oluşabilmektedir. Kalıcı olabileceği gibi tedavi edilebilen hasarlarda bulunmaktadır. Tedavi süreci hasar alan sinirin yerine ve durumuna göre yapılmaktadır.

3- Kemik hasarı yaratan travmalar

Normal doğumlarda sıklıkla kemik kırılmalarına rastlanmaktadır. Doğum sırasında en çok fazla döndürülen ve çekiştirilen iri bebeklerde görülür. Omur ilik hasarı olmadığı sürece bebekler tam şekilde tedavi edilebilmekte, aksi halde sakat kalma durumu söz konusu olabilmektedir.

4- İç kanamaya neden olan travmalar

Nadir rastlanan ve en tehlikeli olan doğum travmalarından birisi iç kanama olmasıdır. Daha çok karaciğer ve dalak kanaması şeklinde meydana çıkar. İlk müdahale olarak bebeğe kan kaybını azaltmak için kan verilir. Çok ciddi sonuçları olabilecek bu travmanın acil müdahale ederek tedavi edilmesi şarttır. Aksi halde bebek yaşamını kaybedebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.