Maltepe Escort

Doğum Sonrası Cinsel Yaşama Dönüş

Doğumdan sonra annenin gerek fizyolojik gerekse psikolojik anlamda normale dönmesinin zaman gerektiren bir süreç olduğunu biliyoruz. Hormonlar ilk haftadan itibaren dengelenmeye başlarken, fiziksel iyileşmeler doğumun şekline ve zorluğuna göre ortalama 7 hafta gibi bir süreyi bulabiliyor.

Doğum sonrası cinsel yaşama dönüş genelde fiziksel olarak iyileşmenin gözlenebildiği dönemde mümkün oluyor. Normal doğumlarda, doğum sırasında aktif olan vajen dokusundaki ödemin dağılma süresi ortalama. Varsa pelvik kaslardaki yırtılmalar bu süreyi uzatabiliyor. Normal doğum sonrası cinselliğin yaşanması genelde 6. haftadan mümkün olabiliyorç

Sezeryanda böyle bir durum söz konusu olmadığı için rahmin normale dönmesi daha kısa sürüyor. Sezeryanla doğum yapanların cinsel hayata dönüşü ilk 3 haftanın sonrasında mümkün olabiliyor. Bu dönemde yaşanan, ilerleyen günlerde rengi açılan ve azalan vajinal kanamaları takip etmek.

Elbette doğum sonrasında cinsel yaşama dönüş sadece kadının fiziksel olarak normale dönmesiyle ilgili değil. Hem kadının dengeyi bulmaya çalışan hormon değerleri, hem de doğum sonrasında erkeğin yaşadığı psikolojik süreç doğum sonrasında normal bir cinsel yaşama dönme süresine etki ediyor. Erkeklerin, lohusalık döneminde, doğum yapmış, fiziksel ve ruhsal bir değişim geçiren eşleriyle kurduğu bağlar genelde farklı psikolojik nedenlere bağlı olarak farklılık gösteriyor.  Bu geçiş süreci genelde normal olarak atlatılabilirken, uzman desteğine başvurulması gereken durumlarda yaşanabiliyor.

Doğum sonrası cinsel yaşama dönüş için terapi gerekli mi?

Cinsel yaşama tekrar dönüş mümkün olduğunda bile hem annenin yaşadığı fiziksel ve ruhsal geçiş süreci, hem eş hem anne olmayı birlikte yürütmek zorluğu kadın için oldukça yorucu olabiliyor. Bu değişimden, bebeğin sorumluluğuyla birlikte etkilenen erkeğin tutumu belirleyici gibi gözüksede, lohusalık etkileri uzun süren kadınlarda cinsel yaşama dönüş daha uzun sürebiliyor.

Erkeklerin de duygu karmaşası yaşamasından dolayı, son zamanlarda erkek lohusalığı olarak adlandırılan, tükenmişlik ya da iş hayatına aşırı konsantrasyon yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda erkeklerde isteksizlik, ereksiyon problemleriyle karşılaşılabiliyor. İkilinin ilişkisinde derin izler bırakabilecek bu dönemde, sorun farkedildiğinde bir uzmandan yardım alınması mutlaka öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.