Maltepe Escort

Doğum Sonrası Karşılaşılan Sağlık Problemleri

Hamilelik ve doğum hem hormonal hem de tıbbi olarak çok zorlu bir süreç olduğundan, bu süreçleri geçirirken yorulan, vücut sağlığı değişen ve enfeksiyonlara açık olan anneler doğum sonrasında bazı sağlık problemleriyle karşılaşabilmektedir. Bu problemlerden bazıları geçici olarak çözüme kavuşabilen hastalıklarken, bazıları da ciddi ve anne sağlığını etkileyen acil önlem alınması gereken rahatsızlıklardır. Sözünü ettiğimiz sağlık problemlerinin neler olduğu, varsa korunma önlemleri ve tedavisini merak ediyorsanız doğum sonrası karşılaşılan sağlık problemleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Doğum Sonrası İdrar Yolu Enfeksiyonu: Doğumdan sonra sık rastlanılan rahatsızlıklardan bir tanesi idrar yolu enfeksyonlarıdır. Bu hastalık genellikle zor doğum süreci geçiren bayanlarda görülmektedir. En büyük nedeni fazlaca yara alan annenin enfeksiyona uygun hale gelmesidir. Öte yandan doğum sırasında sonda takılması ve bu işlem sırasında hijyen koşullarına dikkat edilmemesi nedeniyle de yeni anne bu hastalığa yakalanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının en etkili tedavisi antibiyotik tedavisidir. Tedaviye başlanmadan önce enfeksiyonun varlığı, sonrasında da geçip geçmediği idrar tahliliyle belirlenmektedir.

Doğum Sonrası Rahim Enfeksiyonu: Bu enfeksiyon genellikle vajinada olan enfeksiyonun doğumla birlikte yukarılara yani rahme çıkmasından kaynaklanmaktadır. Enfksiyon hastalığı olduğu içinde ateşle kendini göstermektedir. Antibiyotik tedavisi yapılsa da bazı durumlarda rahimdeki dokular da hasar görmektedir. Eğer doku hasarı varsa cerrahi bir müdehale ile dokuların temizlenmesi gerekebilmektedir.

Doğum Sonrası Loğusalık Ateşi Hastalığı: Loğusalık ateşi olarak adlandırılan ve doğumdan sonra ortaya çıkan bu hastalık annenin ateşinin 1 ila 10. günler arasında 38 derecenin üzerinde seyretmesi şeklinde kendisini gösterir. Genel anlamda enfeksiyonun neden olduğu bu hastalık, hemen kontrol altına alınmalı ve uygun bir antibiyotikle enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır. Sözü edilen enfeksiyon rahimde, perinede veya sezeryanla yapılan doğumlarda da yarada olabilmektedir.

Perine İltihabı: Normal doğumların çoğunda doktorlar doğumu kolaylaştırmak adına perine ismi verilen bölgeye kesikler atmaktadır. Bu kesikler daha sonra doğumun tamamlanmasıyla dikiş atılarak kapatılmaktadır. Çabuk geçmesi beklenen bu dikişli bölge bazen enfeksiyon kapması durumunda zonklamaya, ağrımaya başlayabilir. Bu durumda doktora başvurulmalı, perine iltihabı olması durumunda hemen antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bunun dışında perineye yara temizliği, dikişlerin açılıp temizlenmesi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Meme İltihabı (Mastit): Doğum sonrasında memelerin süt fazlalığından dolayı şişmesi, süt kanallarının tıkanması sonucunda meme ucunda bulunan süt birikiminden memenin enfeksiyon kapması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Meme iltihabı memede sertlik, çatlaklarda yaraların oluşması ve ateş ile kendini belli etmektedir. Ateşin uzun süre devam etmesi ve düşmemesi sonucunda doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Buraya kadar anlattığımız enfeksiyon hastalıklarının dışında bayanlar doğum sonrasında zor doğumdan kaynaklı idrar ve gayta tutamama, doğumda aşırı kan kaybetmeye bağlı kansızlık sorunları da yaşamaktadır. İdrar-gayta tutamama sorunu yapılacak egzersizlerle çözülürken, kansızlık demir takviyesi, beslenme veya ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.