Maltepe Escort

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?

Hamilelikte hormonların etkisi ile normalden daha fazla ve hızlı büyüyen, canlanan, güçlenen saçlar, doğum sonrasında dökülmeye başlar. Doğum sonrasında saç dökülmesine neden olan durum aslında saçları gelişmesini etkileyen hormonlardaki değişimdir. Ancak doğum sonrasında görülen bu dökülmeler kalıcı değildir.

Doğumdan sonra saç dökülmelerinde saç miktarı kadından kadına değişir. 2-3 ay kadar süreyi bulan bu süreç sonrasında yeni saçlar tekrar çıkmaya başlar. Böylece saçlar hamilelik öncesi eski haline kavuşur. Ancak bazı kadınlarda saç dökülme miktarı ve süresi daha fazla da olabilir. Bazen saç dökülme nedenleri farklı da olabilir. Bununla ilgili dermatoloji uzmanından yardım almak gerekebilir. Diyet, alınan ilaçlar, genetik, hastalıklar, stres ve saç bakım sorunları da saç dökülmesinin nedenleridir. Özellikle tiroid ve kansızlık gibi hastalıklar saç dökülmesini tetikler.

Sık ve yoğun olan saç dökülmelerinde ilaç tedavisi gerekebilir. Tedavi yöntemi olarak kullanılacak ilaçlar masajla saç diplerine uygulanır. Doğum sonrası görülen saç dökülmeleri genellikle vitamin, mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir. Özellikle demir, çinko, B12 eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında bu durum da araştırılmalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni ile saçlar eski formuna kolayca kavuşabilir. Ayrıca gerekli görülmesi durumunda, doktor tavsiyesinde vitamin ve mineral takviyesi de alınabilir. Saç dökülmelerini kimyasallar ve saç şekillendirme işlemleri de hızlandırabileceği için sprey, boya, jöle, köpük gibi ürünlerden ve fön, maşa, perma gibi işlemlerden uzak durmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.