Maltepe Escort

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğumu takip eden ilk haftalarda itibaren saçlarının fazla miktarda döküldüğünü farkeden yeni anneler bir panik yaşarlar. Günde 70-150 tel saçın dökülmesi normal kabul edilirken, mevsim geçişlerinde bu oran 200 teli bulduğunda bile normal kabul edilir. Hamilelik sonrasında dökülen saçların miktarı bu oranların üstüne çıkabilir. Bölgesel olarak farklı noktalarda tamamen kafa derisinin gözüktüğü durumlar bile yaşanabilir.

Doğumdan sonra yoğun saç dökülmeleri 6. aya kadar devam eder ve normaldir. Sebebi ise hamilelikle birlikte değişen hormon değerlerinin doğuma kadar geçen sürede saçların dökülmesine izin vermemiş olmasıdır. Gebelik süresince yükselen östrojen hormonu, doğum sonrasında ilk haftalardan itibaren normale dönmeye başlar. Bu zaman kadar normal olarak dökülüp yenilenmesi gereken saçlar, dökülmeye başlar.

Annenin bu dönemde dengeli beslenmesi, uyku kalitesine dikkat etmesi doğum sonrası dökülen saçların daha çabuk yenilenmeye başlaması açısından önemlidir. Ancak bunun doğal bir süreç olduğunu bilmeyen ya da dökülen saç miktarını abartılı bulan anneler bu durumdan etkilenir, psikolojileri bozulabilir. Saçların normal haline dönmeye başladığı 6. aydan itibaren kaygılarının yersiz olduğunu farkedeceklerdir. Dökülen saçların yeniden uzamasıyla saçların normale dönmesi,  1 yıl gibi bir süre alabilir. Dökülen saçların eskisi gibi gür gelmediği, tamamen azaldığı durumlar nadiren görülmektedir. Stres, yoğun tempo, dinlememek, gece uykusunun yetersizliği, demir eksikliği gibi farklı faktörlerin nerdeyse hepsinin bir arada yaşandığı durumlarda, saçlar daha zayıf gelişebilir. Bu nedenle doğumdan sonra annenin sağlıklı yaşam düzenine en kısa sürede adapte olması gerekir.

Doğumdan sonra dökülen saçların hızla normale dönmesi için günlük rutininizde bazı şeylere dikkat edebilirsiniz;

  • Saçlarınızı daha yumuşak tarak ve fırçalarla tarayabilirsiniz.
  • Günlük beslenmenizde sebze ve meyve tüketimini ihmal etmemelisiniz.
  • Günlük egzersizlerle rahatlayarak, gün içinde yaşadığınız stresten uzaklaşmalısınız.
  • Protein ağırlıklı yiyecekler mutlaka listenizde olmalı.
  • Günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını (2 lt civarı)tüketerek, vücudun susuz kalmasını önlemelisiniz.
  • Omega-3 içeren gıdaların saç sağlığına olan katısından faydalanabilirsiniz.
  • Saça ısıtıcılarla uygulanan fön, düzleştirme vb. işlemleri çok sık tekrarlamamasınız.
  • A,B ve C vitaminleri saça faydalıdır, beslenmenizle ya da doktorunuza danışarak vitamin takviyesi şeklinde bu vitaminleri alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.