Maltepe Escort

Doğum Sonrası Sırt Ağrısından Kurtulmanın Kolay Yolları

Vücudunuz doğum öncesi ve doğum sonrasında bir dizi değişiklik yaşıyor. Kendini normal haline getirmek için gerekli donanıma sahip olan vücudunuzda, belirli bir takım konularda şikayetler yaşamanız da bu dönemde oldukça normal.

Sırt ağrısı, özellikle sırtın alt kısmında yaşanan ağrılar, doğum sonrası en çok karşılaşılan ağrılar arasında. Buna sebep olan pek çok neden bulunuyor. Anlamak için daha yakından bakmamız gerekiyor.

 

Doğum Sonrası Sırt Ağrısı Nasıl Oluşur? 

Doğum sonrasında oluşan sırt ağrısı, genellikle doğum öncesi ve doğum sırasında yaşanan bir aşamalar halindeki fiziksel değişimin sonucu olarak yaşanıyor. Eğer henüz yeni doğum yapmışsanız şiddetli sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

 

Doğum Sonrası Ağrıların Sebepleri; 

Doğum, bebeği dünyaya getirme kısmıyla elbette mucizevi bir olay, ancak anne vücudu için aynı zamanda bir travma. Sırt ağrısının nedenleri arasında doğum yapmanın verdiği stres de dahil pek çok sebep bulunuyor.

Hamilelik ve sonrası hormonal değişiklikleri de beraberinde getiriyor, bunlardan bazıları eklemlerde ve bağlarda yaşanan değişiklikler. Bu daha az sabit kalmanıza ve hareket ettikçe sırtınızın ağrımasına sebep oluyor.

Hamilelik sırasında rahim bazen genişleyebilir, bu aynı zamanda karın kaslarınızın zayıflamasına sebep olur. Sırtta ek basınç yaratan bu durum, sırt ağrısına sebep olabilir.

Diğer genel bir neden ise fazla kilolardır. Hamilelik sırasında oluşan fazla kilolar, sırta ekstra baskı yapabilir.

Doğum sırasında yaşanan aşamaların da sırtta sebep olduğu ekstra gerilmenin de sırtın alt kısmında  ağrıya sebep olduğu düşünülmektedir.

 

Doğrum Sonrası Sırt Ağrılarından Kurtulmanın 10 Kolay Yolu 

  • Kilo kontrolü yaparak, uygun kiloya gelmek, bu süreci kısaltır.
  • Doğum öncesi ve doğum sonrasında egzersizler yapmak, doğum sonrası sırt ağrılarını geçirmekte işinizi en çok kolaylaştıran destekleyici alıştırmalardır.
  • Doğumdan sonra yatak istirahatini tam olarak yapmaya özen göstermek, kısa süre içinde toparlanmanıza katkıda bulunur.
  • Hamilelik sırasında ve sonrasında ağır eşyalar kaldırmamak, vücuda toparlanması için zaman tanımak, kendinize zaman tanımaktır aynı zamanda.
  • Doğru duruş şeklini kazandığınıza emin olmak. Hamileliğin, en azından son aylarında topıuklu ve yüksek ayakkabılardan kaçınmak, sırtınızın daha fazla yorulmasını önler.
  • Bebeğinizi tek omzunuzda taşımaktan kaçınmak, doğru duruş pozisyonunu bulmakda önemli rol oynar.
  • Bebeğinizi kucağınıza alırken kollarınızı germemek, aksine daha yakından ve esneyerek bebeği kucaklamak, bu süreçte yeni ağrılar kazanmanızı önler.
  • Rahat bir uyku biçimi belirlemek, uygun yükseklikte yastıklar kullanmak, hamilelik ve doğum sonrasında sağlığınız için gereklidir.
  • Yoga ve diğer rahatlatıcı, sırtınıza ve vücudunuzun alt kısmına yoğunlaşan egzersizler yapmak, hem ağrısız hem de daha zinde bir yaşam için yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.