Maltepe Escort

Doğum Sonrasında Ne Zaman Adet Görülür

Doğum sonrasında annenin vücudunun toparlanması, gebelik süresince ve doğum sırasında yaşadığı değişiklikleri atlatıp normale dönmesi ortalama 40 gün sürer. Bu süre boyunca adet benzeri kanamalar oluşur. Bu kanamaları adetten ayıran en önemli fark süresinin uzun olmasıdır. Azalarak devam eden kanamalar en fazla 40 gün devam eder. Vücudun yenilenmesi ve adaptasyon süreci olan bu süre, annenin bünyesine göre daha kısa sürebilir. Bu kanamalar halk arasında lohusa kanaması olarak bilinir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Görmeye Başlarım?

Adet döngüsünün normale dönmesi için en az 6 aylık bir süre geçmesi gerekir. İlk aylardaki kanamalar adet değildir, kadında yumurtlama hemen başlamayabilir. Bebeğin emmesiyle paralel olarak 6 aydan 12 aya kadar adet düzeni normale dönmeyen annenin, 6-12 ay periyodunda adet olmamasına rağmen hamile kalması mümkündür. Anne sütü gebelikten koruyucu değildir.

Emzirmeyen annelerin adet düzenlerinin normale dönmesi daha kısa sürer. 8. Haftadan itibaren, yumurtlama normale dönebilir. Buna bağlı olarak 3. Aydan itibaren adet döngüsü normale döner.

Düzenli olarak adet görülmeye başlanmasa da 6. Aydan itibaren düzensiz kanamalar olabilir. Süresi daha az ya da her ay tekrar etmeyen adet 12. Aya kadar normaldir. Sonrasında yine gecikmeler yaşanırsa annenin durumu bir uzmana danışması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.