Maltepe Escort

Doğumdan Sonraki İlk 4 Saat Neden Önemli?

Doğumun alternatif ve doğal yollarının önerildiği son zamanlarda, anne ve babaların doğuma hazırlık ve doğumdan sonraki ilk 4 saat içinde yapılan uygulamalarla ilgili daha bilinçli olması gerekiyor.

Yeni doğan bebeğin boy ve kilosunun ölçümü

Kilo ve boy ölçümü tüm yeni dünyaya gelen bebekler için yapılan bir ölçümdür. Bebeğin sağlıklı bir biçimde dünyaya geldiğini saptamak, düşük kilolu ise uygun bakımı önermek için fikir verir. Doğumdan sonraki ilk 4 saat içinde muayene edilen bebeğin, diğer kontrolleri ile birlikte not edilir.

Yenidoğan göz damlaları

Koruyucu amaçlı bebeğin gözüne uygulana damlalar, olası enfeksiyonları engellemek içindir. Bu uygulama genellikle ilk 1 saatten sonraki bir zamanda yapılabilir.

Doğumdan Sonraki İlk 4 Saat Neden Önemli?

K Vitamini

Doğumdan sonra enjeksiyon yoluyla verilen K Vitamini, beyin kanaması ve kafada yaşanabilecek travmayı önleme amaçlıdır. Enjeksiyon yerine ağız yoluyla uygulanmayı isteyen aileler olsa da, yutma refleksi henüz gelişmemiş bebeğin K Vitaminini alabildiğinden emin olmak için enjeksiyon tercih edilmesi olağan uygulamadır.

Yenidoğan izlenmesi ve Fenilketonuri(PKU)

Yenidoğan izlemesi bir dizi testi kapsar. Genetik bir rahatsızlık olan fenilketonurinin tespiti için yapılan ve PKU olarak bilinen test de bunlardan biridir. Bu test bebeğin ayağından yapılan bir testtir ve ancak fenilalin alımı gerçekleştiğinde doğru sonuçlar verebilir. Anne sütüyle ve doğal mamaların tüketimiyle alınabilen fenilalin için, bebeğin ilk 24 saat içinde emzirilmesi önem taşır. Bebek emzirilmeden yapılırsa testin tekrarlanması gerekebilir. PKU testi ilk 24 saat içinde uygulanabilir.

Hepatit aşısı

Doğumdan sonra hepatit aşısı için 2 alternatifiniz bulunmaktadır. Hepatit aşısını bebeğiniz doğumunda ya da 2 aylık olduğundaki genel kontrolü sırasında yaptırabilirsiniz. Bu kararı verirken annenin hepatit riski de hesaba katılmalıdır.

APGAR testi

APGAR bebeğin gerçek anlamda ilk testidir. Genellikle aileler bebeğin test edildiğinin farkında olmazlar. Doğumdan sonraki ilk 1 dakika ve 5 dakikada her işarete bir puan verilir. Eğer herhangi bir problem gözlenirse 10. dakika tekrar bir puanlama yapılır. 1-10 arasında verilen puanlarda, 7-10 normaldir. 4-7 arası puanlarda ilave ölçümler gerekebilir, 3 puan ve altı için acil müdahale ve özel gözetim gerektiren durumları işaret eder.

Doğumdan sonraki ilk 4 saatte yapılan testler ve takip eden ilk 24 saat bebeği hayatı boyunca etkileyecek şeylerin gözlenebildiği ve müdahalelerin mümkün olduğu bir zaman dilimidir. Bebek bir sağlık kuruluşu dışında bir yerde dünyaya gelmişse bile, kontrolleri için en kısa süre içinde bir sağlık kuruluşuna gidilmesi oldukça önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.