Maltepe Escort

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, bir hastalık olmadığıdır. Kromozom yapısındaki farklılıktan oluşan down sendromumun bir farklılıktır. Bununla birlikte gelişimine sebep olan kromozom yapısı ile ilgili yeterince araştırma yapılmış ve bulgular elde edilmiştir. Down sendromunun gelişimi anne ve babadan alınan kromozomların dengesinin bozulmasıyla başlar.

Anne rahmine düşen bebek normal koşullarda 23 anneden 23 babadan, toplam 46 kromozom alır. Anne veya babadan alınan 1 fazla ya da eksik kromozom, down sendromunun gelişmesine sebep olur. Bebekte 45 ya da 47 kromozom bulunabilir. Down sendromunun, görülen kromozom anomalisine göre farklı tipleri vardır. Ancak sonuç olarak çocukta ortaya çıkan özellikler, büyük oranda aynıdır.

Sendromdan sorumlu tutulan kromozom 21 nolu kromozomdur. Genellikle 21 nolu kromozomun 2 tane olduğu durumlarda, doğan bebekte bir takım farklılıklar gözükür. Bu farklılığın gözlendiği çocukların dışardan anlaşılması çoğu zaman güçtür. Ortak özellik olarak çocukların çekik gözlü olması, gülüşlerinin birine benzemesi gibi durumlardan, bir anomali olduğu düşünülebilir.

Ancak kesin tanı için kan ve kromozom analizlerinin yapılması gerekir. Son dönem gelişen tetkik ve analiz yöntemleri sayesinde, bebeğin down sendromu taşıyıp taşımadığı anne karnındayken tespit edilebilmektedir.

Down sendromunun iyileştirilmesi ya da kromozomlara bağlı ortaya çıkan özelliklerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Ancak sendromu taşıyan çocukların eğitimlerinin, bakımlarının ve taşıyabilecekleri hastalıklarda müdahalenin önemi açısından takip edilmelidir. Hipotirodi ve diş sorunları down sendromu gözlenen çocuklarda sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.