Maltepe Escort

Egzersizle Erken Doğumu Önleyin

Hamilelik döneminde kilo artışıyla, anne adaylarında hareket kabiliyeti de azalıyor. Daha az hareket ediyor olmak sadece hamilelik dönemini değil, hem doğum sürecini hem de sonrasında doğumdan sonra daha çabuk toparlanmayı etkiliyor. Yapılan egzersizler erken doğumu önleyerek, hamileliğin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı oluyor.

Hamilelik süresince egzersiz yapan anne adaylarının, hareketsiz kalan annelere göre daha az uyku sorunu yaşadığı, kilo artışını kontrol edebildikleri gözlenen sonuçlar arasında. Bacak kasılmaları, bel ağrıları, varis oluşumu, gebelikle başlayan basur gibi şikayetlerin tamamı düzenli egzersiz yapılarak azaltılabiliyor, hatta tamamen önlenebiliyor.

 

Hamilelik Süresince Ne Tür Egzersizler Yapılabilir?

Normal doğum yapmayı planlayanların düzenli olarak yapması gereken egzersizlerin başında nefes egzersizleri gerekiyor. Hamilelikte yapılan nefes egzersizleri doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor.

Hamilelikte yapılabilecek en ideal egzersiz ise kuşkusuz yürüyüş ve yüzme. Yürüyüş bel bölgesi ve bacaklarda oluşabilecek ağrılara karşı kasları formda tutarken, yüzme sırt bölgesini, karın kaslarını çalıştırarak, artan kiloların duruş bozukluğuna sebep olmasının önüne geçiyor.

En az gün aşırı olmak üzere haftada 4-5 gün, günlük yarım saatlik egzersiz ile, hem doğumun kolay olması, hem de sonrasında vücudun daha çabuk toparlanması için yeterli oluyor.

 

Hamilelikte Kimler Egzersiz Yapmamalı?

  • Gebelikle birlikte ortaya çıkan yüksek tansiyon gözlenen anne adaylarının spor yapması tavsiye edilmiyor. Bununla birlikte nefes egzersizleri tüm anneler için önerilebilecek bir egzersiz türü.
  • Daha önce erken doğum ya da düşük yapmış anne adaylarının egzersiz yapmaları sakıncalı bulunuyor. Egzersiz gerekliliği ya da uygulama ile düzenli görüştükleri uzmanın görüşünü takip etmeleri tavsiye ediliyor.
  • Rahim ağzı yetmezliği ya da fonksiyon yetersizliği bulunanan anne adaylarının egzersiz yapmaları, düşük riskini artırıyor. Bu tip durumlarda uzmanlar anne adayına hamilelik süresince hareketsiz kalmalarını, hamilelik dönemini yatarak geçirmelerini önerebiliyor.
  • Çoğul gebeliklerde egzersiz yapmak risk yaratabileceği için önerilmiyor.
  • Hamilelik süresince egzersiz yapmaya herhangi bir engel olmasa da, doğuma 3-4 hafta kaldığında egzersiz yapılması risk oluşturabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.