Maltepe Escort

Emzirirken Kahve Tüketmek Zararlı mı?

Emzirdiğiniz dönemde yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz gerekir. Yiyip içtiklerinizin besin içerikleri sütünüzle bebeğinize geçer. Pek çoğumuzun içmekten kendimizi alıkoyamadığımız kahvenin içerdiği kafein de dikkat edilmesi gereken bu içeriklerdendir.

Ancak kahve içtiğinizde sütünüze geçen kafein miktarı risk yaratacak kadar yüksek midir? Anne sütüyle bebeğe geçen kafeinden bebek nasıl etkilenir gibi sorulara bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız.

Kafein siz içtikten hemen sonra hızlı bir biçimde kana geçer, meme dokusunda epitel katmanlarda pasif olarak yayılır. Fakat tüketilen kahveye oranla çok küçük oranı anne sütüne ulaşabilir.(Bu oran tüketilen kahvenin %1’i kadardır.)

Tüketilen kahvenin içindeki kafeinin anne sütüne ulaşması 15 dakikayı bulabilir ve en yüksek seviyede kafein oranına 1 saat içinde ulaşılır. Yapılan araştırmalar kafeinin sütte maksimum 120 dakika etkin kaldığını açığa çıkarmıştır. Bu açıdan kahve tükettiğiniz zaman dilimlerine dikkat ederek, bebeğinizin kafeinden etkilenmesini minimize etmiş olursunuz.

Ancak bazı bebekler, özellikle 6 aya kadar bebekler anne sütünden geçen kafeine duyarlıdır. Anneleri hamilelik süresince hiç kahve tüketmeyen bebeklerin daha çok reaksiyon gösterdiği gözlenmiştir.

Çok fazla kahve tüketen annelerin bebeklerinde kafein birikmesi oluşabilir, bu da uykusuzluğa, gerginliğe, kabıza sebep olabilir.  Birikme bebeğin vücudunun kafeini işleyememesinden ve dışarı atamamasından kaynaklanır.

Yenidoğan bebeklerin kafeini metabolize etmesi, büyümüş olan bebeklere göre, karaciğer ve böbreklerin gelişmeye devam ettiği için daha uzun sürer.

Emzirirken sınırlı miktarda kahve tüketiminin bebeğe zarar vermeyeceği konusunda pek çok olumlu görüş vardır. Ancak tüketilebilecek makul oran bebeğin kilosuna, sağlık durumuna, yaşına ve duyarlılığına göre değişkenlik gösterir. Amerika’da emziren annenin 1 fincandan fazla kahve tüketmesinin uygun olmadığını belirten uzmanlar vardır.

Abartılı kahve tüketimi bebeklerde fazla uyanıklık, dikkatin fazla açık olması, uykusuzluk, telaş hali, gerginlik gibi yorucu bir rutin geliştirmelerine sebep olur. Bu gibi yan etkiler bebeğin ilerleyen zamanlarda telaşlı, gergin, tahammülsüz bir kişilik kazanmasına etki edebilir. Emziren annelerin kahve tüketimi konusunda duyarlı olması uzun vadede bebeğin gelişimine katkısı olacak bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.