Maltepe Escort

Emzirirken Oluşan Meme İltihabı

Emzirmenin ilk 12 ayında, kadınların sadece 1/4’ünde meme iltihabı oluşur. Bebeğinizi emzirmeye devam ederken meme iltihabı ile karşılaşan bu dörtte birlik bölümdeki kadınlar arasında yer alıyorsanız, meme iltihabının tekrar edebileceğini de bilmeniz gerekiyor. Elbette emzirirken oluşan meme iltihabından korunabilir ya da oluştuğunda tedavisini kolaylaştırabilirsiniz.

Mastit – Meme İltihabı Nasıl Oluşur?

Meme iltihaplarının tıp dilindeki kullanımı “mastit” olarak da karşımıza çıkar. Mastitler meme dokusunun iltihaplanmasına ve enfekte olmasına sebep olur. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabildikleri gibi, emzirme sırasında, kanallar süt dolu olduğu sırada oluşmaları daha yaygındır. Emzirme dönemi bakteri gelişimi için uygun koşulların oluştuğu bir dönemdir.

Emzirirken Meme İltihabı Nasıl Oluşur?

Meme İltihabına Sebep Olan Bakteriler Kanallara İlk Nasıl Girerler?

Eğer anne emzirme sırasında bebeğini doğru bir biçimde tutamıyorsa, meme ucunda çatlak oluşabilir. Oluşan çatlaktan meme kanalına ulaşan bakteri, bebeğin ağzından da gelebilir. Meme ucundan giren bakterinin süt kanalına doğru ilerlemesi, meme dokusunda enfeksiyona neden olabilir.

Kanalların tıkalı olması da, meme iltihabına sebep olan diğer bir etkendir. Süt kanallarının tıkanmasını, yanlış sütyen giymek bile etkileyebilir. Kullanılan çamaşırın şeklinden dolayı, göğüsteki sütün tam olarak boşalmaması, kanalın tıkanmasına, bakterinin tutunabilmesine sebep olur. Bu şekilde süt kanalında kalabilen bakteriler, göğüs dokusunda enfeksiyonun oluşmasına uygun koşulları hazırlamış olur.

Meme İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Meme iltihabı kısa bir süre içinde belirtilerle hissedilir bir hal alır. Başlıca belirtileri şunlardır;

  • Meme ağrısı
  • Meme ve çevresinde hassasiyet
  • Kızarıklık, meme yüzeyinde oluşan çizgiler
  • Memede ele dokunan sertlik, doku, kitle oluşumu
  • Meme başında çatlaklar, kabuklanma, kuruma
  • İltihabın akıntıyla dışarı atılması
  • Meme ve mem ucunda acı. Genellikle emzirmede güçlük çekilir ve emzirilmeye ara vermek zorunda kalınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.