Maltepe Escort

Emzirirken Soğuk Algınlığı ile Baş Etmek

Annelerin çoğu emzirmenin ayrıcalığının farkında ve ara vermeden emzirmeye devam edebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama mevsim geçişlerinde ne yaparsak yapalım, soğuk algınlıkları, solunum yolu enfeksiyonları emziren annelerin de kapısını çalıyor.

Bir solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız ve boğazınızda ağrı, şişme gibi belirtilerini de taşıyorsanız bile, bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Annenin bağışıklık sisteminin hastalıkla baş etmek için harekete geçtiği bu dönemde, anne sütünden bebeğe hastalığın geçemesi durumu söz konusu olmaz. Hatta vücudun ürettiği antikorlar, anne sütü ile bebeğe geçer.

Yine de soğuk algınlığının bir an önce geçmesi ve kendinizi zinde hissetmek için evde kendi başınıza uygulayabilecekleriniz var.

Emziren Annelerin Soğuk Algınlığı Geçirmek İçin Evde Yapabilecekleri;

Tuzlu su ile gargara: Basit ama çabuk etki eden bir yöntemdir. 1 fincan su ve  2 çay kaşığı tuz ile hazırlayacağınız karışım, günde birkaç kere kullanılarak, tuzun antiseptik özelliği sayesinde boğazınızdaki ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir.

Limonlu-Ballı Su: 1 bardak suya, 1 limonun suyunu ekleyerek, 2 çay kaşığı bal ile karışıtırarak elde edeceğiniz karışımı yudumlar halinde içebilirsiniz.

Buz küpü, boğaz pastili veya bitki çayları(siyah çay, zencefil çayı gibi), boğazı nemli tutmak için faydalıdır aynı zamanda yatıştırıcı etkisini de hissedebilirsiniz.

Buhar Soluma: Kuruluk ve burun tıkanıklığı açmak için en iyi yöntem buhar solumadır. Kaynattığınız suya birkaç parça mentol kristali de ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

Su ve Elma Sirkesi ile Gargara: 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek hazırlayacağınız karışım ile yapacağınız garagara, boğazınızı iyileştirirken, sizin de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Gün içinde birkaç kez yapabilir, dilerseniz sirke miktarını artırabilirsiniz.

Meyan kökü ve Hatmi çayı: özellikle bu çaylar, boğazdaki şişkinliği ve ağrıyı dakikalar içinde azalttığı, geçirdiği için, acil durumlarda gargara olarak tercih edilebilir.

Papatya çayı: İçebilir ya da gargara için kullanabilirsiniz. Her iki tür kullanımı da soğuk algınlığınızı iyileştirme konusunda yardımcı olacaktır.

Sıcak çorbalar: yeterli düzeyde besin alımı hasta olunan dönemlerde gözden kaçırılan önemli bir konudur. Boğazınız ağrıdığı ya da şiştiği ve iştahsız olduğunuz için beslenmeniz aksayabilir. Sebze ve bakliyat çorbaları gerekli beslenme için uygun yemek formundadır ve aynı zamanda boğazınızın iyileşmesine yardımcı olur.

Soğuk Algınlığında Ne Zaman Doktora Gidilmeli? 

Soğuk algınlığı derhal doktora gidilmesi gereken bir rahatsızlık değildir. Vakaların (yaklaşık %80) doktor kontrolünde dahi, soğuk algınlığını 7-10 gün içersinde atlattıkları tespit edilmiştir. Bu süre soğuk algınlığının ilaçlı ve ilaçsız tedavisinde ve atlatılmasında ortalama süredir.

Ancak 38 dereceyi bulan ve geçen ateşlenmelerde doktora gitmek gereklidir. Soğuk algınlığının seyrinde hiçbir değişiklik yaşanmadığı ya da soğuk algınlığı harici dönemde tiroide bağlı şikayetler varsa tıbbi destek alımı için bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.