Maltepe Escort

Emzirirken Uyuyakalmak Normal mi?

Annelikle ilgili en eğlenceli şeylerden biri de bebeği emzirmek, beslenmesiyle ilgilenmektir. Bebeğinizi kollarınızda tuttuğunuz, en yakın olduğunuz özel zamanlardan biridir, bebeğinizi emzirdiğiniz zamanlar.

Fakat çok yorgunsanız ve düzeninizin değişmesine henüz uyum sağlayamadı iseniz, bebeğinizi emzirirken uykunuz geliyor olabilir. Emzirirken farkında olmadan uyuyakalabilirsiniz. Emzirme sırasında farkında olmadan uyuyakalmak, özellikle ilk haftalarda çok tehlikeli durumlara yol açabilir.

Emzirme sırasında çoğu zaman bebeğiniz rahatlayarak uykuya dalabilir. Sizin uyuyakalma ihtimaliniz de bir o kadar yüksektir. İşte emzirme sırasında uyuyakalmanızın olası sebepleri;

 – Emzirme sırasında vücudunuz oksitosin hormonu salgılamaya başlar. Aşk hormonu olarak bilinen oksitosin zihninizi rahatlatır. Duygusallığınızı ve annelik güdülerini artırır. Vücudunuz daha fazla süt salgıladıkça, bu hormonla birlikte aşk, bağlılık gibi duygularınız yükselişte olur. Emzirmek bu nedenle bebeğinizle olan bağlarınızı artırır. Oksitosinin etkisiyle rahatlayan annenin uykusu gelebilir.

 – Bu sırada aynı zamanda prolaktin hormonu üretilir. Prolaktin de rahatlatan, gevşemeye sebep olan bir hormondur. İki hormon birlikte üretilmeye başladığında emzirmeye devam eden anne uyuma ihtiyacı hisseder.

 – Yeni bir anne olarak bebeğinizin ihtiyaçları, güvenliği, sağlık durumu sürekli aklınızı meşgul eden şeylerdir. Kucağınızda olduğu süre içerisinde herhangi bir tehlikeye maruz kalma durumu olmadığından, bu kaygıları hissetmezsiniz. Bebeğinizi emzirdiğiniz sırada bu etkilerin farkında olmadan rahatlayarak uyuma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

 – Hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçleri oldukça yorucudur. Doğumdan sonraki ilk haftalar ve ilk aylar vücudunuz toparlanmaya, direncini kazanmaya çaba harcar. Bu uyum sürecinde yorgun olmanız normaldir.

Tüm bunlarla birlikte bebeğinizi emzirirken uyuyakalmak, uyurken bebeğinizi emzirmek doğru bir uygulama değildir ve güvenli değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.