Maltepe Escort

Emzirme Döneminde Grip ve Tedavisi

Emzirme döneminde anneler her ne kadar hasta olmamaya özen gösterse de grip gibi bulaşıcı hastalıklar yakasını bırakmayabilmektedir. En can sıkıcı olanı da bu enfeksiyonun bebeğe süt veya solum yollarıyla geçme riskidir. Bu nedenle emzirme döneminde grip ve tedavisi hem anne sağlığı hem de bebek için oldukça önemlidir. Öncelikle grip soğuk algınlığı ya da zorlu bir hamilelik ve loğusalık döneminde zayıflayan bağışıklık sistemi nedeniyle etrafta bulunan mikropların anne bünyesinde üreyerek bazı enfeksiyonlara neden olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde grip vakalarının çok yaşanmasının en önemli nedeni bağışıklık sisteminin zayıflaması olup, ikinci etken de bebek ziyaretlerinde bulaşıcı bir hastalık olan gribin kolayca yayılmasıdır.

grip-olan-anne-bebegini-emzirmeli-mi

grip-olan-anne-bebegini-emzirmeli-mi

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli mi?

Emzirme döneminde grip olunduğunda annelerin en büyük endişeleri bu enfeksiyonun henüz bağışıklık sistemi gelişmediği için çok korumasız olan minik bebeklerine bulaşma riskidir. Bu nedenle anneler, grip anne sütünden geçmesin diye hastalık döneminde bebeklerini emzirmekten kaçınmaktadır. Aslında bu uygulama yanlıştır. Çünkü anne sütünden grip bebeğe bulaşmamakta hatta gripli annenin sütü bebeğe yarar sağlamaktadır. Anne grip olduğunda vücudu bağışıklık maddeleri salgılamakta, bu maddeler yine bir salgı ürünü olan sütle birlikte bebeğe geçmekte ve bebek anne sütü vasıtasıyla gribe karşı bağışıklık kazanmaktadır. Bu nedenle anneler grip olduklarında sütlerini bebeğe vermekten kaçınmamalıdır. Ancak, solunum yoluyla bulaşmaları engellemek için gripli annenin bebeğini emzirmesi yerine sütünü sağarak bebeğe vermesi daha uygun olacaktır. Bunun dışında bebek ile gripli anne mümkün olduğunca kapalı bir odada yan yana kalmamalı, oda sürekli havalandırılmalı, anne el hijyenine ekstra önem vermelidir.

emzirme-doneminde-grip-tedavisinde-ilac-kullanilmali-mi

emzirme-doneminde-grip-tedavisinde-ilac-kullanilmali-mi

Emzirme Döneminde Grip Tedavisi

Grip tedavisinde ateş düşürücü, öksürük varsa öksürük şurubu ve burun tıkanması varsa damla şeklinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında gribe virüsler neden olduğu için doğrudan virüsleri öldürücü bir tedavi uygulanamamakta, az önce de belirttiğimiz gibi simptomları ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak, emzirme döneminde ilaçların bebeğe geçmesinden ve ona zarar vermesinden korkan anneler ilaç kullanmak istememektedir. Bu kısmen doğrudur. Bazı ilaçlarda bulunan maddeler bebeklerde zarara neden olmaktadır. Bu nedenle doktora başvurmalı ve bebeğe zararı olmayan simptom giderici ilaçlar kullanılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.