Maltepe Escort

Emzirmeye Devam Ederken Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Güvenli mi?

Doğumdan hemen sonra, ikinci bir hamileliğin en düşünülmediği zamandır. Fakat emzirmeye devam ederken hamile kalanların oranı sanıldığından çok daha fazladır. Emzirmenin doğum kontrolünü sağladığını düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız risk aldığınızın farkında olmalısınız.

Peki emzirme döneminde hamile kalma nasıl önlenebilir? Doğum kontrol hapları dünya çapında kadınların en sık başvurduğu doğum kontrol yöntemidir. Yeni anne olan ve emzirmeye devam eden kadınlar, bu dönemde doğum kontrol hapı kullanmaktan çekinirler.

Doğum Kontrol Hapları Emzirme Döneminde Nasıl Etki Eder?

Doğum kontrol hapları kullanabileceğimiz en etkili doğum kontrolü yöntemlerinden biridir. Doğru kullanıldığında, %99 oranında koruma sağlamaktadırlar. Kadınların büyük bir kısmı emzirme döneminde kullandıkları haplardaki hormonların bebeklerine ulaşmasından endişe eder. Bu konuda karar verebilmek için doğum kontrol haplarının avantajlarını ve dezavantajlarını bilmemiz gerekir.

2 çeşit doğum kontrol hapı bulunmaktadır; bunlar kombine doğum kontrol hapları ve sadece progestron içeren mini haplardır. Her ikisi de hamilelikten koruma da etkilidir. Ancak emziren annelerin hamilelikten korunması söz konusu olduğunda, sadece progestron içerenler daha uygundur. Kombine doğum kontrol hapları progestron ve östrojen içerirler.

Aslında doğum kontrol haplarıyla alınan hormonlar bebeğinize zarar vermez. Östrojen hormonunun sütü azaltıcı etkisi bilindiği için, emzirirken dikkat etmeniz gerekir. Eğer konbine doğum kontrol haplarını kullanmak istiyorsanız, doğumdan sonra en az 6 ay beklemeniz gerekir. Kombine doğum kontrol haplarının, emziren annenin sütünü %42’lik bir oranda azalttığı saptanmıştır.

Sadece progestron içeren haplar, mini hap olarak da bilinir. Oldukça az miktarda progestron içerirler.
Doğum kontrolünde oldukça etkili olan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken ise, hapların aynı günde alınmaya devam edilmesi ayrıntısıdır. 3-4 saatlik bir gecikme bile soruna sebep olabilir.

Sadece progestron içeren doğum kontrol hapları, spermin yumurtaya ulaşmasını önleme esasına göre çalışırlar. Övülasyonu önlemek üzere çalışan türleri de mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.