Maltepe Escort

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Babaların Yaklaşımı

Ergenlik dönemi çocuk gelişiminin en gelgitli ve farklı olduğu bir dönemdir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak da nitelendirilen ergenlikte çocuklar hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yaşadıkları değişime ayak uydurmaya çalıştıklarından bazen agresif ve aile otoritesini yok sayan davranışlar sergileyebilmektedir. Hal böyle olunca da Türk aile yapısında otoritenin mimarı olan baba ile çatışmalar kaçınılmaz olmaktadır. Sürecin barışçıl yollarla atlatılması, çocuğun ailesinden uzaklaşmaması için babalara da yapılacak bazı şeyler düşmektedir. Bu konuları sizler için araştırarak bu yazımızda uzman görüşlerini toplamaya çalıştık.

ergenlik-doneminde-baba-davranislari

ergenlik-doneminde-baba-davranislari

Uzmanlardan Ergen Çocuğu Olan Babalara Öneriler

** Ergenlik dönemindeki çocukların (özellikle de erkek bireylerin) babalarına en çok kanıtlamak istedikleri konuların başında yeterli bir yetişkin olmalarıdır. Babalar hayat tecrübelerinden dolayı her ne kadar çocuklarının yetersiz olduklarını düşünse de bunu ona yansıtmamalı, onun aslında ne kadar başarılı birisi olduğunu hissettirmelidir.

** Babalar genellikle anneler kadar duygusal değildir. Ancak, çocuklarının duygusal gelişimlerine katkıda bulunmaları da ergenlik dönemindeki çocuklar için önemlidir. Bu nedenle babaların çocuklarının duygusal gelişimlerine destek olmaları ve kendilerini ifade edebilen bireyler yetiştirmeye çalışarak özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olmalıdır.

** Babaların en belirgin özellikleri baskıcı tavırlarıdır. Ancak ergenlik döneminde bu huylarından vazgeçmeleri en doğrusudur. Baskı yapmak yerine kendi belirlediğiniz sınırlar içinde çocuğunuzun kendi seçimlerini yapmasına izin vermelisiniz.

** Babanın çocuğuna güvendiğini hissettirmesinin bir yolu da ona görevler vermesidir. Ancak, bu görevlerin çok ağır olmamasına ve başarabileceği şekilde verilmesine dikkat edilmelidir. Özgüven geliştirmek adına bu önemlidir.

** Ergenlik dönemindeki bireylerin anne ve babadan daha çok değer verdikleri bir grup vardır ki, o da arkadaşları. Bu nedenle babalar arkadaşlarını eleştirme huylarını bırakmalıdır. Aksi halde arkadaşlarını eleştiren bir babadan ergenlik dönemindeki çocuk hemen uzaklaşacak, aradaki soğukluk geri dönüşümsüz bir şekilde artacaktır.

** Yine babaların en çok yaptığı hatalardan birisi de kendi hayat tecrübelerinden dolayı çocukların ne diyeceğini tahmin ederek onları dinlemeyi reddetmeleridir. Bunu asla yapmayın. Söyledikleri yanlış dahi olsa çocuğunuzu dinlemekten kaçınmayın. Ona bu sayede değer verdiğinizi her fırsatta gösterin ki, sözlerinizi dinletip hayatına yön verebilesiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.