Maltepe Escort

Erkek Kısırlığının Nedenleri ve Tedavisi

Baba olmak isteyenlerin fiziki nedenlerden dolayı bunu başaramamaları durumuna erkek kısırlığı denmektedir. Erkek kısırlığının birçok nedeni olmasına rağmen bu nedenlerin doktorlar tarafından iyice ortaya koyulması tedavi açısından önem taşımaktadır. Babaların bu durumu sağlık problemi olarak kabullenerek asla psikolojik anlamda yetersizlik olarak düşünmeden tedaviye başlamaları gerekmektedir.

Erkek Kısırlığının Nedenleri

Erkek kısırlığının fiziksel ve ruhsal birçok nedeni olmakla birlikte bunlardan sadece bazıları tedaviye sonuç vermektedir. Sözü edilen nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

erkek-kisirliginin-nedenleri

erkek-kisirliginin-nedenleri

  • Testislerin fazla sıkışmasına bağlı olarak oluşan varikosel
  • Kalıtsal ve ailevi nedenler
  • Hormonsal bozukluklara bağlı nedenler
  • Sperm kanallarında geçirilen hastalıklar nedeniyle oluşan tıkanıklıklar
  • Çevreye bağlı olarak kimyasala maruz kalma
  • Doğuştan gelen anormaliler ve daha önce geçirilen ciddi ameliyatlar

Erkek Kısırlığının Tedavisi

Erkek kısırlığının tedavisi nedenine bağlı olarak çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Örneğin varikosel ve kanal tıkanıklığıyla alakalı bir kısırlık söz konusuyla cerrahi müdahale ile bu durum düzeltilmektedir. Hormonsal bozukluklardan ya da kimyasala maruz kalma durumlarında ise ilaç tedavisiyle kısırlık önlenebilmektedir. Kısırlık tedavi edilemediği durumlarda ise tüp bebek gibi farklı hamile kalma metotları denenmektedir. Ancak tüp bebek yapabilmek için erkeğin yetersiz ve kalitesiz de olsa bir miktar sperminin olması gerekmektedir. Bazı vakalarda sperm hiç bulunmayan kişilerde dahi mikro cerrahi ile sperme rastlanmakta, bu sperm çoğaltılarak gebelik için kullanılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.