Maltepe Escort

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamileliğin en anlaşılır, en erken ve en net belirtisi adet gecikmesi olsa da değişen hormonlarla birlikte vücutta bazı değişiklikler de meydana gelir. Ancak hamilelik belirtileri bayandan bayana değişebilir. Bazı bayanlar ise hamileliğinde hiçbir belirti yaşamayabilir de…

Hamilelik döneminde hCG hormonu salgılanır ve bu hormon kan ile idrar tahlilinde belli olur. Ancak eczanelerden alınan gebelik testlerinde de bunu anlamak mümkün olabilmektedir. Genellikle adet gecikmesinin 10 gün sonrasında yapılan testle gebelik olup olmadığı daha net anlaşılır. Diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Yorgunluk: Salgılanan hormonlarla birlikte metabolizmadaki artış yorgunluğa sebep olur. Bu yüzden çoğu hamile kendini halsiz, yorgun ve uykulu hisseder.
  • Göğüslerde hassasiyet: Hormonlardaki değişiklik göğüslerde şişlik, ağrı gibi hassasiyete sebep olur.
  • Bulantı-kusma: Özellikle sabahları görülen bulantı ve kusmanın sebebi de hamilelikte değişen hormon seviyesidir. Kokulara karşı oluşan hassasiyetlik de bulantıya neden olur.
  • İştah: Çoğu hamilede iştah artışı görülmekle birlikte sürekli açlık hissi ve aşerme de görülür. Bazı yiyeceklere karşı da tiksinme görülebilir.
  • Sık idrar: Hem gündüzleri hem de geceleri uykudan uyanıp sık idrara çıkma görülür. Bazı hamilelerde kabızlık da görülebilir.
  • Baş dönmesi: Damarların genişlemesiyle birlikte tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi yaşanabilir. Özellikle uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturduktan sonra aniden ayağa kalkmak baş dönmesi yapabilir.
  • Duygusal değişimler: Hormonların etkisiyle özellikle ilk haftalar duygusal dalgalanmalar da görülür.

Bu belirtilerin yanı sıra vücut ısısında değişiklik, baş ağrısı, sancı, hafif kanama ve akıntı gibi belirtiler de görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.