Maltepe Escort

Ev Ödevi Yapmak İstemeyen Çocuklar İçin Öneriler

Okul döneminde ailelerin çocuklarla yaşadıkları en önemli sorunların başında ev ödevleri gelmektedir. Gün boyunca süren bir eğitimin ardından çocuklar eve geldiklerinde normal olarak dinlenmek ya da oyun oynamak istemekte, buna engel olan ev ödevlerini yapmayı reddetmektedir. Peki, çocuğun ev ödevlerini düzenli olarak yapması için ebeveynlere düşen görevler neler? Bu sorun nasıl çözülür? Detaylı önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Ödevi Yapmak Neden Önemlidir?

Öncelikle ev ödevlerinin çocuğun öğrendiklerini tekrar ederek pekiştirmesi ve kişisel gelişimini olumlu yönde etkilemesi adına çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Çocukların ev ödevleriyle öğrendiği bilgileri nasıl kullanılacağını öğrenmeleri mümkün olmakla birlikte sorumluluk alma bilinci de geliştirmesi sağlanmaktadır. Belki ev ödevini yapmayan çocuk öğretim anlamında fazla birşey kaybetmemiş olabilir, ancak kişilik gelişiminden çok şey kaybeder. Bu nedenle özellikle sorumluluk bilincinin doğru bir şekilde yerleştirilmesi için ev ödevlerinin yapılması teşvik edilmelidir.

ev-odevi-yapmak-istemeyen-cocuk

ev-odevi-yapmak-istemeyen-cocuk

Ev Ödevi Yapmak İstemeyen Çocuklar Nasıl Teşvik Edilir?

** Öncelikle evde çocuğunuza sağladığınız çalışma ortamı oldukça önemlidir. Çalışma ortamı dikkat dağıtıcı öğelerden arındırılmalı, çocuğun motivasyonunu bozan çevresel etkiler mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.

** Mola vermek konsantrasyonu sağlamak açısından önemlidir. Çocuğunuzun ödev yapma süresini 45 dk olarak belirledikten sonra her 15-20 dk bir 5’er dakikalık eğlenceli aralar vermenizi öneriyoruz. Çünkü çocuklar maksimum 20 dk’da konsantrasyonunu kaybetmektedir.

** Çocukların hem sıkılmaması hem de ödev yaparken nasıl bir yol izleyeceğini belirleyebilmesi için anne babaların yanlarında çocuğa destek olması önemlidir. Ancak anne babanın yardımı yol gösterici olmalı ödevi kesinlikle anne babalar değil çocuklar yapmalıdır.

** Ev ödevlerini kesinlikle çocuğunuza bir tehdit aracı olarak kullanmayın. Çünkü ev ödevi yapmak bir cezalandırma aracı değildir. Yapılması gereken bir zorunluluktur ancak, çocuğunuz bunu eğlenerek yapabilir. Çocuğunuzun bunu eğlenceli bir şekilde yapmasını sağlamak için ona destek olmanızı, gerekirse ne kadar iyi bir şey olduğunu anlatmak için onunla konuşmanızı öneriyoruz. Sorunun barışçıl yollarla çözülmesini sağlamak her zaman en iyisidir. Bu nedenle kavga etmekten ve onu çok zorlamaktan kaçınmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.