Maltepe Escort

Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Erkek hücresi sperm ile kadın hücresi yumurtanın döllenmesi ile başlayan gebelikte ilk 8 hafta bebek embriyo, sonrasında ise fetus olarak adlandırılır. Döllenmeden 5-6 gün sonra rahme yerleşen embriyo çevresindeki hücreler gebelik hormonu diye bilinen hCG hormonunu salgılamaya başlar. Gebelik, yapılan testlerde bu hormonun saptanmasıyla anlaşılır.

Gebelik ilerledikçe hCG hormonu artar ve idrarda kendini belli eder. Yapılan idrar testlerinin pozitif çıkması bu hormonla alakalıdır. Tıpkı idrar testinde olduğu gibi kan testinde de kandaki hCG hormonuna bakılır. Ancak kan testi idrar testine göre daha güvenilirdir. Öyle ki kan testine bakılarak gebeliğin dış gebelik olup olmadığı da anlaşılabilir. Gebeliğin olup olmadığını anlamak için kan testi adete 4-5 gün kala yapılabilir. Gebelik olup olmadığı en erken bu sayede öğrenilebilir.

Yumurtlama zamanına yakın ilişki olduysa eğer hCG hormonunun idrara geçmesi yaklaşık 15 günü bulur. Bu yüzden idrar testi, adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır. İlk testte gebelik gözükmemesi durumunda bir hafta sonra test tekrarlanabilir. Adetin bir hafta gecikmesi durumunda gebelik yaklaşık 5 hafta olacağı için ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Kan testinde hCG hormon değerinin 1500 çıkması durumunda alttan ultrasonla bakılarak gebelik kesesi görülür. hCG değerinin 2000-3000 olması durumunda ise gebelik kesesi karından yapılan ultrasonla ile görülebilir. Testin pozitif olması her ne kadar gebeliğin olduğunu gösterse de, rahim içi veya dışı olması ultrasonla anlaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.