Maltepe Escort

Gebelik Şekeri Hastalığı

Hamilelik sırasında gelişen gebelik şekeri hastalığı, anne adayında şeker hastalığı olmamasına rağmen gebelik sırasında saptanıp doğumdan sonra yaklaşık 6 hafta içinde yok olan kan şekerinin yükselme durumudur. Hastalığın seyri ilk 3 ayda kendini göstermezken, 3 ay sonrasında aniden şekerin yükselmesi şeklindedir. Hamileler arasında yüzde on dörtleri bulan bir yaygınlık oranına sahip olan hastalıkta risk grubunda olan hastalar dikkatli olmalı ve gerekmesi durumunda tedavi görmelidir. Aksi takdirde, hem annede hem de bebekte istenmeyen durumlar gelişebilmektedir.

Hastalığın Risk Grubu

Normal olarak risk grubunda olan gebeler gebelik şekerinden daha fazla etkilenmektedir. Gebelik şekeri hastalığı risk grubu: birinci derece yakınlarında diyabet sorunu olanlar, gebelik öncesi fazla kilo sorunu olanlar, kalıtsal yatkınlığı olanlar, daha önceki hamileliklerinde şeker hastalığı sorunu yaşayanlar, 25 yaşından büyük olanlar, daha önce iri bebek doğurmuş olanlar, düşük gebelik yapanlar…

Hastalığın Neden Olduğu Olumsuz Durumlar

Bebekte şeker hastalığı riski, iri bebek oluşması, yeni doğanda ani şeker düşmesi, bebekte solunum problemleri, bebekte obezite riski, annede erken doğum, yüksek tansiyon, sezaryan ve düşük riski şeklindedir.

Tedavisi

Gebelik şekeri tedavisi tanı koyulduktan sonra diyet şeklinde başlamakta ve diyet sonucunda olumlu sonuç alınmaması durumunda ise insülin tedavisi şeklinde devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.