Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığının Önemi
Temmuz 18 20:40 2015 Makaleyi Yazdır

Ağız ve diş sağlığının kişinin genel sağlığına olan etkilerini sanırım bilmeyen yoktur. Ziraa, çeşitli yayın kuruluşları diş hekimlerinin verdiği bilgiler doğrultusunda ağız-diş sağlığının önemini vurgulamaktadır. Normal olarak, gebelik döneminde bu konuya daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ağız ve diş sağlığı bozulduğunda anne sağlığı etkilenmekle kalmayacak, annenin yaşayacağı sağlık problemleri bebeğin sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Ağız ve diş hastalıklarının en çok etkilediği organlar böbrek ve kalptir. Bu nedenle hamilelik sırasında diş problemlerine yakalanan anne adaylarında kalp ve böbrek yetmezliği riski artmaktadır. Hal böyle olunca da bebeğin sağlığı tehlikeye girmektedir.

Tedavi edilmediğinde ciddi tedavisi zor hastalıklara neden olan anneyi etkilediği gibi bebeğin yaşamını da zora sokan diş hastalıklarının önlenmesi için gebelikte ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmelidir. Bunun için anne adayları diş temizliğine özen göstermeli, bunun dışında hamilelik başlangıcı ya da öncesinde bir diş hekimine giderek diş problemlerini tedavi ettirmelidir. Son olarak gebelik sırasında diş çürüğü ve kaybı riski arttığından periyodik olarak diş hekimine başvurularak kontroller yaptırılmalıdır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.