Maltepe Escort

Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığının kişinin genel sağlığına olan etkilerini sanırım bilmeyen yoktur. Ziraa, çeşitli yayın kuruluşları diş hekimlerinin verdiği bilgiler doğrultusunda ağız-diş sağlığının önemini vurgulamaktadır. Normal olarak, gebelik döneminde bu konuya daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ağız ve diş sağlığı bozulduğunda anne sağlığı etkilenmekle kalmayacak, annenin yaşayacağı sağlık problemleri bebeğin sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Ağız ve diş hastalıklarının en çok etkilediği organlar böbrek ve kalptir. Bu nedenle hamilelik sırasında diş problemlerine yakalanan anne adaylarında kalp ve böbrek yetmezliği riski artmaktadır. Hal böyle olunca da bebeğin sağlığı tehlikeye girmektedir.

Tedavi edilmediğinde ciddi tedavisi zor hastalıklara neden olan anneyi etkilediği gibi bebeğin yaşamını da zora sokan diş hastalıklarının önlenmesi için gebelikte ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmelidir. Bunun için anne adayları diş temizliğine özen göstermeli, bunun dışında hamilelik başlangıcı ya da öncesinde bir diş hekimine giderek diş problemlerini tedavi ettirmelidir. Son olarak gebelik sırasında diş çürüğü ve kaybı riski arttığından periyodik olarak diş hekimine başvurularak kontroller yaptırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.