Maltepe Escort

Gebelikte Aşırı Kilo Almaya Engel Olmanın Yolları

Gebelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için annenin doğru, dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Çoğu gebeye çevresi, iki canlı diye fazla yemesi için ısrar eder, ancak bu çok yanlış bir tutumdur.Çünkü hamilelikte gereğinden fazla alınan kilo hem anne hem de bebek için sakıncalıdır. Hamilelikte ortalama 9-12 kilo alınması yeterli olacaktır. Bu zayıf hamileler için 15-17, kilolu hamileler için 7-8 kilo da olabilmektedir. Gebelikte aşırı kilo almamak için dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar bulunur.

*Hamile kalmadan önce kilo durumu gözden geçirilmelidir.

*Hamilelikte ilk 6 ay 340, sonraki 3 ay için de 450 kalori fazladan alınması yeterlidir. Üç ana öğün ile birlikte üç ara öğün de yapılmalıdır. Hamilelikte alınan gıdaların protein, lif ve sağlıklı yağ içermesine dikkat edilmelidir.

*Tıpkı normal yaşamda olduğu gibi hamilelikte de sıvı alımı önemlidir. Hamilelikte besinlerin tam öğütülmesi için sindirim sisteminin yavaşlaması kabızlığa sebep olmaktadır. Yeterli miktarda sıvı almamak da kabızlığı tetikler.

*Hamilelikte sık rastlanan bulantı ve kusma şikayetleri için de hamileler karbonhidratlara daha fazla yönelirler. Ancak makarna, pirinç gibi besinler kan şekerinin ani yükselmesine ve fazla kilo alımına sebep olur. Bunun yerine kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir.

*Hamilelik döneminde yürüyüş ve spor tavsiye edilir. Yeni başlayacaklar için ilk günler 15-20 dakika yürüyüş yeterli olacaktır.

*Hamilelikte kilo kontrolü düzenli yapılmalıdır. Bu sayede kilo alımı da kontrollü devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.