Maltepe Escort

Gebelikte Ay Hesaplaması

Halk arasında bebeğin 9 ay 10 gün sonunda dünyaya gelmesi şeklinde genel bir kullanım vardır. Gebeliğin izlenmesinde, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığıyla ilgili dikkat edilecek konularda ise izleme haftalık olarak yapılır. Zaman ölçümünde ikisi arasında ufak sapmalar zaman zaman kafa karıştırabilir, normal olan haftalık olarak bebek gelişiminin izlenmesidir.

Normal doğum için gerekli en ideal süre olarak 280 gün yani 40 haftalık bir süredir. 38. Haftadan itibaren gerçekleşen doğumlar normal doğum olarak kabul edilir. Gününü geçirerek 41. Haftada doğumun gerçekleşmesi de mümkündür. 280 günü geçen gebeliklerde bebeğin gelişimi takip edilerek suni sancı veya sezeryanla doğuma karar verilebilir

Gebeliğin başlangıcı olarak son adet gününün başlangıcı baz alınır. Bir sonraki adet döneminde, kanama olmadığında gebelik ihtimali düşünülür. Eğer gebelik başlamışsa bebek en fazla 5 haftalık olabilir. Bu hesaba göre gebelikte ay hesaplaması şöyledir;

  1. ve 5. haftalarda bebek 1 aylık kabul edilir
  2. ve 9. haftalarda 2 aylıktır
  3. ve 13. haftalarda 3 aylıktır
  4. ve 17. haftalarda 4 aylıktır
  5. ve 21. haftalarda 5 aylıktır
  6. ve 25. haftalarda 6 aylıktır
  7. ve 29. haftalarda 7 aylıktır
  8. ve 33. haftalarda 8 aylıktır
  9. haftanın bitiminde bebek artık 9 aylıktır.

40 hafta tamamlandığında 280 günü tamamlanan gebelik süresi 9 ay 10 gün olarak anılır. Gebelikte ay hesaplamasına göre, gebeliğin süresi aslında 10 ay gibi bir süredir. Haftalık hesaplamada ay olarak kullanılan ay-günü, annenin adet döngüsündeki, gün sayısıyla paraleldir.

Normal gebeliklerde, döllenmenin gerçekleştiği gün ve gebelik başlangıcında gün tahmini her zaman kesin olarak yapılamayabilir. İlerleyen haftalarda bebeğin gelişimine göre bu tespiti yapabilen ultrason cihazları bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.