Maltepe Escort

Gebelikte Folik Asit Takviyesi

Hamilelikle birlikte vücudun gereksinimleri artar. Bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan vitaminler normal olarak annenin bünyesinden alınır. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı yoksa, bu durum annenin bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilir. İleri seviye yetersiz beslenme bebeğin gelişimini tamamlayamaması, düşük gibi istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar düşükle sonuçlanan gebeliklerin büyük bir bölümünde bebeklerin omurilik gelişimini, zihinsel gelişimini tamamlamamış olmaları gibi belirli sebepleri öne çıkarmıştır.

Gebeliğin sağlıklı devamı ve bebeğin gelişimi için anne adayının gebelik öncesinde folik asit takviyesine başlaması gerekmektedir. Folik asit olarak bilinen B9 vitamininin kan hücrelerinin, dokuların oluşumunda önemli bir görevi vardır.Hücre yapımında görevi olan folik asit aynı zamanda DNA yapımında da önemlidir.

Kadınların büyük bir bölümünde folik asit eksikliği normal yaşamlarına devam etmelerine engel olmaz. B12 eksikliğiyle beraber seyreden folik asit eksikliği, ileri seviyelerde anemiye sebep olur. Daha önce anemiye yatkın bir bünyeniz varsa hamile kalmaya karar verdiğinizde en azından hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, doktorunuza danışarak folik asit takviyesi almanız, hem sizin hem de bebeğiniz için gereklidir.

 

Folik Asit Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yeşil sebzelerde, işlenmemiş tahıllarda, ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerde, böbrekte, karaciğerde, baklagillerde ve tohumlu gıdalarda folik asit bulunur. Ancak gıdalardaki faydalı bileşenlerin emilimi kişiden kişiye göre değişebilir. Herhangi bir eksiklik olup olmadığı kan testleri ile tespit edilebilir.

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Genellikle dışardan anlaşılmaz. Yorgunluk, halsizlik, ciltte solgunluk, ileri seviyelerde depresyon gibi durumlara yol açabilir. Folik asit eksikliğinin diğer vitamin eksikliklerinden ayıran belirleyici bir belirtisi yoktur. Kan testleri ile güvenilir sonuç elde edilebilir.

Folik Asit Alımına Ne Zaman Başlanmalı?

Gebeliğe karar vermeden ortalama 3 ay önce folik asit alımına başlanabilir. Folik asit vücutta depolanmamaktadır. Öncesinde ve gebelik süresince alınması gereken dozu bir uzman gözetiminde belirlemek daha sağlıklı olacaktır.

Sürekli Folik Asit Alınabilir mi?

Gıdalarla birlikte alınan folik asitin fazlası idrarla atılır. Takviye almayan kişilerde folik asit fazlalığı görülmez. Takviye olarak alınan folik asidin fazla olması halinde farklı koşullarda kasılmalara sebep olabilmektedir. Kullanmaya devam edenlerin kan testlerini tekrar etmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.