Maltepe Escort

Gebelikte İlk Ultrason Ne Zaman Yapılmalı?

İlk hamileliğinde pek çok kadın ilk muayenenin ne zaman yapılacağı, kontrol gerekip gerekmediği gibi konularda acemi olurlar. Bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve doktorunuzun yönlendirmelerine uymanız sağlıklı bir hamilelik için en uygun davranış olacaktır.

Hamile kaldığınızda doktorunuz sizden bir takım testler ister. Yapılacak testlerin ve taramaları zamanına ve sayısına doktorunuz karar verir. Bu kararda hamileliğin seyri, annenin sağlığı ve bebeğin sağlığı baz alınır. Durum tespiti için hamilelikte ilk muayenenin mümkün olan en erken zamanda yapılması gerekir.

  • Hamilelikte Ultrason Muayenesi Ne İşe Yarar?

Hamile kalmadan önce ultrason taraması yaptırmamış olabilirsiniz. Bebek beklediğinizi öğrendiğinizde, mutlaka gerekli görülen taramalardan biri ultrasondur. Ultrason taraması, bebeğin anne karnındaki resmini almada ses dalgalarını kullanır. Herhangi bir şekilde acı veren bir işlem değildir.

Hamilelikte İlk Ultrason Taraması

Size ya da bebeğinize zarar vermez. Şimdiye kadar yapılan ultrason taramalarının bebeğe ya da anneye zarar verdiği ile ilgili herhangi bir geri bildirime rastlanmamıştır. Hamilelikte ilk ultrason muayenesinin zaman yapılmasının uygun olduğuna karar verecek kişi doktorunuzdur.

  • En Erken Hamilelik Taramasını Ne Zaman Yaptıracağım?

Önce doktorunuz medikal geçmişinizi, sizin ve ailenizin hamilelikle ilgili öykülerinizi, varsa hamileliğe bağlı komplikasyonları dinler. Eğer daha önce düşük yapmışsanız veya hamileliğin erken dönemlerinde kanama yaşıyorsanız, doktorunuz daha erken dönemde ultrason taramasını önerebilir. Bu genellikle 6. ve 10. haftada gerçekleşir.

  • İlk Muayenede Neyle Karşılaşacağım?

İlk muayenenizde ihtiyaç duyulan durumlar dışında, ultrasona gerek duyulmaz. Hamileliğin erken dönemlerinde, ultrasonla muayene her zaman karın bölgesinden yapılmayabilir. Bu doktorunuzun bebeğin erken dönem gelişimini takip etmesine yardımcı olur. Vajinal ultrasonla muayene gerektiği durumlarda, kendinizi rahat hissetmek için eşiniz, bir yakınınız sizinle gelmeli ya da doktorunuzun kadın olmasını isteyebilirsiniz.

ilk muayene

  • Bir Sonraki Ultrason Muayenesi Ne Zaman Gerçekleşecek?

Doktorunuz gerekli görmediği sürece, erken dönemde ultrason istenmez. Normal koşullarda hamilelikte ilk ultrasonla muayene, 12.  haftadan itibaren yapılır. Koşullar normal geliştiğinde ikinci ultrason muayenesi hamileliğinizin 18. ve 21. haftaları arasında gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.