Maltepe Escort

Gebelikte Migren Ağrısı

Gebelikte görülen migren tarzı baş ağrısı genellikle başın bir kısmında hissedilen, beraberinde bulantı, kusma, ışığa karşı hassasiyet de görülebilen ağrıdır. Migren oluşumunda östrojen hormonunun etkili olduğu kanısı adet dönemi, menopoz, gebelik ve doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaç kullanımı ile görülen baş ağrılarından anlaşılır. Buna bağlı olarak erkeklerde migren görülme sıklığı yok denecek kadar azdır. Kadınlık hormonu  olan östrojen hormonunun düştüğü adet zamanı ve gebelik sonrası dönemlerde migren ağrıları da azalır. Ancak gebelikte östrojen hormonu seviyesi yükseldiği için migren ağrıları da artar.

Gebelikte görülen migren ağrısı, ilk aylarda daha sık olup, son aylarda azalır. Ancak bazı hamileler daha önce yaşamadığı halde gebelikte migren ağrısı yaşayabilir. Doğum sonrasında ise özellikle emziren annelerde migren ağrısına daha az rastlanır. Yapılan araştırmalar, tedavi edilse de edilmese de migrenin gebeliği olumsuz etkilemediğini göstermiştir.

Migrende şiddetli baş ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık, kulaklarda çınlama gibi belirtiler de görülür. Eğer migren olduğu düşünülüyorsa nüroloji uzmanına danışılmalıdır. Migreni artıran etkenler arasında ise üzüntü, depresyon, stres, yorgunluk, aşırı kahve ve çikolata tüketimi, sesli ve ışıklı ortamlar, uykusuzluk, doğum kontrol hapları sayılabilir. Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde gebelikte tavsiye edilmez. Ancak geçmeyen ataklarda bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genelde parasetamol türevli gebeliğe zararı olmayan ağrı kesicilerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.