Maltepe Escort

Gebelikte Ödem ve Bacaklarda Şişme, Burkulmalar

Hamileliğin son aylarında özellikle doğum yaklaştıkça ayak bileklerinde ve ayaklarda şişme yaşanır. Bu şişmelerin sebebin anne adayının kilosundaki artıştan ziyade, genişleyen rahmin bacağa uzanan damarlara baskı yapmasından kaynaklanır. Uzun süre ayakta kalmayarak, belirli aralıklarla bacaklarınız baş seviyesinden yüksek olacak şekilde uzanarak, bu geçici şişmelerin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelikte bacaklardaki şişmenin diğer nedeni de vücudun sıvıyı tutması ve ödem oluşturmasıdır. Yalnızca hamilelik döneminde yaşadığınız sıkıntılarsa, oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğunu bilerek rahat olabilirsiniz. Yeterli sıvı tüketiyorsanız, sindirim sisteminin normal olarak çalıştırıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Ancak sağlıklı beslenmenize dikkat ediyorsanız ve yeterince dinlediğiniz halde yerleşik şişkinlikler oluşuyorsa doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Gebelikte sıkça karşılaşılan diğer bir durum da eklemlerin gevşemesidir. Temelde leğen kemiği ve çevresinde yaşanan bu gevşeme vücudun denge mekanizmasına etki eder. Hamileliğin ilk aylarından itibaren, sık sık ayaklarınızın dolaştığı, burkulmaların yaşandığı durumlar olabilir. Artan kilo ile birlikte denge güçlükleri çekme ihtimaliniz de olabilir.

Sağlıklı bir gebelik için kısa yürüyüşler yapmaya gayret ediyorsanız, yürüyüş için mutlaka uygun bir ayakkabı seçmelisiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar anne adayları için oldukça riskli olabilir. Kısa topuklu, hafif yükseltili ayakkabılarla hem ayak burkulmalarını engellemiş, hem de ayak bileklerindeki şişmeleri en aza indirgemiş olursunuz. Tamamen düz, yerle aynı seviyede babet türünde ayakkabılar, ayak sağlığı için çok uygun değildir.  Ayağın esnemesinde yardımcı olacak ayakkabı içi özellikleriyle, 2-2.5 cm topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte ayakkabı seçimi ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.