Maltepe Escort

Gebelikte Tarama Testleri Neden Önemli?

Çocuk sahibi olmayı isteyen her anne-baba, hamilelik döneminin sorunsuz geçmesi için elinden geleni yapar, yapmalıdır. Normal koşullarda günlük hayatınıza devam ederken biraz daha özenli davranarak normal bir hamilelik geçirebilir, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilirsiniz.

Ama farkında olunmasa da, her hamilelik normal kabul edilebilecek bir seyir izlemeyebilir. Annenin yaşı, fiziksel ve ruhsal durumu, anne ve babanın ayrı ayrı genetik riskleri ve biraraya geldiklerinde oluşturdukları gerek genetik birleşim gerekse kromozom yapısı, hamileliği ve bebeğin sağlıklı gelişimini etkiler.

Herşeyin yolunda olduğunu bilmek ve takibini yapmak için, takip edilmesi gereken gebelikte tarama testleri son derece önemlidir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda, Özel Sağlık kuruluşlarında ve Üniversite Hastanelerinde yaptırılabilen bu testler, bebeğin sağlığını takip etmek için gereklidir.

Normal muayene ile birlikte yaptırılan kan ve idrar tahlilleri, tansiyon takibi, kan grubu ve kan sayımı ile anne ve bebeğim kilo takibi her normal hamilelik için yapılır. Sonuçlara göre doktorunuzun gerekli görebileceği ilave testler yaptırmanız da gerekebilir.

Gebelikte Tarama Testleri Hangileridir?

  • Anne sağlığının kontrol ve takibi için “glukoz tarama testi” yapılır.
  • Kan grubu ve Rh uyumsuzluğunu tespit için istenen genel testler yapılır.
  • Fetal anomalilerin tespiti (organ ve doku ile gelişim yetersizlikleri vb.) için ve kromozom anomalileri (down sendromu vb.)için yapılan testler yapılabilir. 2li test, 3lü test ve 4lü test olarak bilinen bu testler normal muayenelerde tespit edilen bulgulardan yola çıkılarak ya da doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılır.

Gebelikte Tarama Testleri Kimlerden İstenebilir?

  • Anne ve babanın kan gruplarına göre, bebeğin kan uyuşmazlığı yaşama ihtimaline göre, kan uyumu testi istenir.
  • Glukoz tarama testi, normalde şeker hastalığı olmayan anne adayında, hamilelik döneminde gözlenme ihtimli olan şeker hastalığı varsa tespit etmek için yapılır.
  • Fetal anomalilerin ve kromozom anomalilerin tespiti için yapılan testler, ileri yaş hamileliklerinde, akraba evliliklerinde, ailede bilinen genetik bir rahatsızlık varsa istenir. Hamileliğin gerçekleştiği dönemde anne adayının sağlık durumu ile ilgili sıradışı bir hikaye varsa(bilmeden ilaç kullanımı, riskli ortamda çalışma) yine bu testler istenmelidir. 10-11. Haftalardan itibaren gelişimi takip edilen bebeğin, normal muayenelerinin sonuçlarına göre doktorunuz bu testlerin bir veya birkaçını yaptırmanızı uygun bulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.