Maltepe Escort

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Tatile çıkanların sayısının arttığı şu günlerde anne adaylarının kendileri için en uygun ulaşım aracını araştırmaları da yoğunlaşıyor. Bebek bekleyen anneler uzun saatler sabit kalmadan seyahat edebilecekleri güvenli tercihi yapmaya çalışıyorlar. Hamileyken uçakla seyahat edebilir miyim sorusu da anne adaylarının aklına takılan sorular arasında.

Normal bir seyir izleyen gebeliklerde(yüksek tansiyon, ikiz,üçüz bebek bekleme, annenin şeker hastası olması gibi durumlar dışında) 28. haftaya kadar uçakla seyahat etmek herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yükseklik farklarının ortalama sağlık koşullarındaki insanlara da zarar vermemesi için uçuşlar belirli bir kabin basıncında gerçekleştiriliyor. Kabin basıncı insan vücudunun hissedebildiği bir farklılık yaratsa da bir risk oluşturmuyor aksine yükseklik farklarına insan bünyesinin uyum sağlaması için gerekli.

Ülkemizde başta THY olmak üzere diğer havayolu şirketleri de 28. Haftadan itibaren annenin herhangi bir risk taşımadığına dair bir sağlık raporu talep ediyorlar. Uçak bileti sorgularken karşımıza hamile olup olmadığımızı işaretleyebileceğimiz bir seçenek çıkmıyor ama anne adayının bu durumu önceden araştırmış, doktorundan gerekli belgeyi almış olması gerekiyor. Aksi halde 28. Haftadan itibaren, yani 6,5 aydan itibaren havayolu şirketleri uçuşa izin vermiyor. Aynı şekilde dönüş uçuşunda ihtiyacımız olacak belgeyi de önceden hazırlamamız gerekiyor.

28-36. haftalar arasında doktor raporuyla uçağa bilen anne adayları 8,5 aylığa seyahatlerine devam edebiliyorlar. Havayolu şirketlerinin 28. Haftadan sonra istedikleri raporda anne adayının ilk 72 saatte doğum riski olmadığı bilgisinin uzman tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Burada uçuşun taşıyacağı risklerden ziyade annenin erken doğum ihtimalinin yükseldiği bir döneme girmesi konu ediliyor.

36. hafta ve sonrasında doktor raporu dahi olsa yolcunun uçuşuna izin verilmiyor. İkiz veya üçüz bebek bekleyenler için bu uçuş yasağı 32. Haftada başlıyor.

28 haftadan önceki uçuşların bebeğin sağlığına zarar verdiğine dair kesin bir  bulgu olmamakla birlikte, sık uçuşların(örnek verecek olursak havayolu çalışanlarında) 6. Aydan önce düşük riskini artırdığı kabul ediliyor. Havayolları hamileliğin tespitinden itibaren anne adayının uçuşlara katılmasına izin vermediği için bu tür kesin bir istatistik yok. Ancak belirli aralıklarla seyahat  eden anne adaylarının 28. Aya kadar seyahatlerinin bebeğin gelişimine herhangi bir etkisi olmadığı ve aşırı sıklıkta seyahat edilmediği  sürece düşük risk taşımadığı biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.