Maltepe Escort

Gebelikte Ultrason Zararlı mı?

Geç yaş gebeliklerinde, kısırlık tedavisi sonrasında oluşan hamileliklerde, risk oranı yüksek bazı hamileliklerde, gebeliğin ilk ayından itibaren, bebeğin ultrasonla görüntülenmesi gerekebilir.

Bu sırada belirli bir enerjiye ve ısıya maruz kalacağından, bebeğin ultrasonda görüntülenmesi zararlı olup olmadığı konusunda ailelerin kaygıları olabilir.

10 haftanın altındaki gebeliklerde ultrason kullanımı çok gerekmedikçe başvurulan bir muayene yöntemi değildir. Bu dönemde embryo oldukça küçük olduğu için gözlem neredeyse mümkün değildir. Bebeğin 10. haftada uzunluğu en fazla 35 mm. dir. Kan akımı 11. haftaya kadar sınırlı olan bebek, ancak 11. haftadan itibaren ısıya karşı duyarlıdır. Ayrıca bu dönemde hücre bölünmesi oldukça hızlı olduğu için, yoğun ultrason kullanımı risk oluşturabilir.

Çok yoğun olmadıkça, 10. haftadan itibaren uzun süreli olmayan normal ultrason ile yapılan muayeneler,bebek için güvenlidir. Öncesindeki uygulamalar ancak uzman doktorun ihtiyaç duyduğu durumlarda tercih edilmelidir. Aynı şekilde 10. hafta ve sonrasındaki ultrason uygulamalarında da, cihazın kullanıldığı süre ve dokudaki ısı artışına dikkat etmek gerekir.

Ultrasonla muayene süresi için 20 dakika yeterli ortalama süredir. Çok sıradışı durumlarda bu süre 40 dakikayı bulabilir. Doktorların takip ettiği güvenlik uygulamalarından olan, dokudaki vücut ısısı artışı 1,5 °C yi geçmemelidir.

10 haftadan sonra rutin kontrollere ve testlere göre, ultrason kullanımının gerekli olduğu durumlar olabilir. Gerekli durumlarda ve uygun koşullarda yapılan ultrason ile muayene güvenlidir. Gelişim süreçlerinin takibinde, olası riskler göz önüne alınırsa, faydalarının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Gerekli olmayan durumlarda, ultrason kullanımı tekrar edilmemelidir.

Yalnızca ultrason cihazının seçiminde enerji çıkışı yüksek olmayan normal ultrason cihazlarının tercih edilmesinde fayda vardır. Daha hassas sesleri duymakta başarılı olan Doppler ultrasonu 2 kat daha fazla, 4 boyutlu ultrason cihazı 4 kat daha fazla enerji çıkışına sebep olarak, risk oranını artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.