Maltepe Escort

Gebelikte Varis Oluşumuna Dikkat

Rutin bir çalışma hayatı olan, egzersiz ya da yürüyüş yapma imkanı olmayanlarda hamilelik dönemi dışında da varis oluşumu yaşanır. Varisler toplar damar duvarlarında genişlemeye yatkınlıktan meydana gelir. Bu özelliğiyle genetik yatkınlığın varis oluşumunda önemli ölçüde katkısı vardır.

Ama hamilelik döneminde hareket azaldığı için ve vücudun su tutma dengesi de değiştiği için varis oluşma riski artabilir. Bebek büyüdükçe rahim de genişlemeye başlar. Leğen kemiğinde baskı oluşturan bu durum varisi de tetikleyen nedenlerin başında gelir.

Hamilelik döneminde vücudun sıvı tutma oranı arttıkça, bu sıvı yoğunluğu bacaklara yönelebilir. Bacaklarda oluşan basınç varislerin başlamasına sebep olabilir. İdeal kilonun üzerinde gebe kalmak ve çoğul gebelik gibi durumlarda varis riski daha da fazladır.

Varis oluşumu başladığında ilk şikayetlerden biri bayanların görsel olarak varislerden rahatsız olmasıdır. En kısa süre içinde tedavi edilmeye başlanmaz, artışı önlenmezse kaşıntılar, beklenmedik zamanlarda bacaklarda kramplar yaşanabilir. Hamilelikte varisin diğer dönemlerden daha riskli olmasının sebebi ise, damarlardaki şişme, genişleme veya düğümlenmelerin kan dolaşımına etki etmesidir. Genellikle dolaşımı yavaşlatan varisler, bebeğin gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilir. İleri seviyelerde varisler için bu durumdan bahsedebileceğimizin altını çizerken, sağlıklı bir kan dolaşımının beyne giden oksijen miktarının ve kanın tüm vücutta düzenli olarak yenilenmesinin önemini hatırlatmak isteriz.

Hamilelikte Varis Oluşumunu Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler;

  • Her gün 15-20 dakika, içinde bacak egzersezlilerinin de olduğu egzersizleri düzenli olarak tekrarlamak gerekir.
  • Orta tempoa günlük yürüşler yapmak oldukça faydalı olacaktır. Elinizde yükler varken yürümemeniz, vücudunuzu gereksiz yere yormamak açısından önemlidir.
  • Yüzme hamilelikte varis oluşumunu engellemek için en uygun sporlardan biridir. İmkanınız olursa haftada 2-3 kez yüzmeye çalışabilirsiniz.
  • Güneşlenmek, sıcak suyla banyo yapmak varis oluşumunu önleyebilmek için kaçınmanız gerekenler arasındadır.
  • Duşlarınızda ayaklardan başlayarak soğuk su ile başlamanız, dolaşımı canlandırmada faydasını gösterecektir.
  • İleri kilolarda ve hamilelikte önerilecek yürüyüş mesafeleri ve süresi uzman tarafından belirlenmesi uygundur. İleri aşama varislerde bilinçsiz yapılan uygulamalar, damar patlamaları başta olmak üzere, beklenmedik sonuçlara sebep olabilir.
  • Daha önceden tespit ettiğiniz varisler varsa ne zamandan itibaren geliştiğini gözlemleyerek doktorunuzdan yardım isteyin. Varis çorapları uzman kontrolünde önerilmesi uygun olduğu için, egzersizler dışında olan yöntemleri kendi kendinize uygulamamanız daha uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.