Gebelikte Yaşanan Kabızlığı Önleme Yolları

Gebelikte Yaşanan Kabızlığı Önleme Yolları
Aralık 15 12:35 2015 Makaleyi Yazdır

Hamilelik döneminde sıkça görülen anne sağlığı sorunlarından olan kabızlık özellikle kış aylarında hareket etme imkânının azalmasıyla birlikte daha büyük sorun yaratır hale gelmektedir. Bazı önlem yollarına uyulmasıyla gebelikte kabızlık sorununun önüne kolayca geçmek mümkündür. Sözü edilen durumun önüne geçmek için gebelikte yaşanan kabızlığı önleme yolları konusuna sizler için açıklık getiriyoruz. Saydığımız konulara dikkat etmeniz durumunda kabızlığın önüne geçmek oldukça mümkün hale gelmektedir.

  • Kabızlık sorununun en büyük nedenlerinden bir tanesi de katı beslenmek ve yeterli miktarda sıvı almamaktır. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmek önem taşımaktadır.
  • Aynı şekilde lifli yiyecekler bağırsaklara yararlı olarak kabızlığı önlemektedir. Bu nedenle meyve suyu tüketmek yerine meyveleri bütün olarak lifli şekilde tüketmek gerekmektedir.
  • Ne yenirse yensin yemeğin yanında ya hafif pişmiş sebzeler ya da salata tüketmek yine kabızlığı önlemede önemli rol oynamaktadır.
  • Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin hem sindirim hem de kabızlığı önleme açısından büyük yararları bulunmaktadır. Sözü edilen bakterilerin bağırsak florasındaki miktarını arttırmak için prebiyotik özelliği bulunan yoğurt, kefir gibi yiyecekleri n tüketilmesi önem taşımaktadır.
Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.