Maltepe Escort

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Günlük yaşam temposuna göre, yaşa göre değişen ani tansiyon değişiklilikleri, mevsimsel geçişlerden de etkilenir. Kişilerin bünyesine göre değişen tansiyon değerlerinin hamile kalmadan önce gözlenmesi bilinçli bir gebelik için önemlidir.

İlk aylarda anne adayının tansiyon değerlerinde belirgin farklar yaşanmaz. İlerleyen haftalarda her 3 aylık dönemde kendine özgü değişimler yaşanır. Gebeliğin başından itibaren tansiyon değişikliklerinin kritik seviyelerde olup olmadığı takip edilmelidir. Tıp dilinde hipertansyion olarak adlandırılan yüksek tansiyon hem bebek için hem de anne adayı için hayati tehlike barındırır. Erken doğum, düşük ve anne karnında ölüm gibi istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Anne adayının sağlığını hatta hayatını da tehdit edebilir. Gebeliklerin ortalama %10’unda karşılaşılan yüksek tansiyon, şeker hastaları, böbrek ve lupus hastalarında %20’yi bulabilmektedir.

Geçmiş yıllarda gebelik zehirlenmesi –preklamsi- olarakta değerlendirilen hipertansiyon, bir zehirlenme değildir. Kan değerlerinde zehir kabul edilebilecek bir madde bulunmaz. Ancak yüksek tansiyon annenin dolayısıyla bebeğin, ihtiyacı olan oksijeni alamamasına sebep olur.

140/90 mmHg halk arasında 14’e 9 olarak tespit edilen tansiyon değerleri yetişkinler için normal kabul edilirken, kilo, kan değerleri gibi değişkenlere bağlı olarak ann adayının devamlı tansiyonu bu değerlerin altında olabilir. Gebelikte yüksek tansiyonun takip ve teşhisi kişiye özel ve uzman gözetiminde olmalıdır.

İlk gebeliklerde karşılaşılması beklenen yüksek tansiyon, 35 yaş üstü anne adaylarını da için alan ciddi bir risktir. Annenin sıvı tüketimine dikkat etmesi, özellikle su içmesi, dengeli beslenmesi, başka bir rahatsızlığı varsa gebelik öncesinde haberdar olması gereklidir. Gebelik süresince kilo alımın takip edilmesi ve stresli ortamlardan uzak durulması gibi sağlıklı gebelik koşullarının sağlanması hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.