Maltepe Escort

Gebelikten Sonra Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Doğumdan sonra çiftlerin merak ettiği konulardan birisi de cinsel ilişkidir. Çiftler doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir sorusunu merak eder. Bu konuyla ilgili doktordan yardım alınabileceği gibi çiftler bunu aralarında konuşarak da çözebilir.

Hamilelikten sonra genellikle çoğu kadın travma, yeniden cinsel yaşama dönme kaygısı ve gebelikten korkma gibi sebeplerden dolayı cinsel ilişkiden kaçar. Kimisi de doğumdan sonra cinsel ilişki sırasında acı yaşayacağını düşünür. Elbette cinsel ilişki için beklenmesi gereken bir zaman vardır ki bu yaklaşık olarak 6 haftalık süredir. Lohusalık diye bilinen bu sürede cinsel ilişki tavsiye edilmez. Hem sezeryan hem de normal doğum için geçerli olan 6 haftalık süre cinsel organların kendini toparlaması, kanamaların bitmesi, epizyotomi ve doğum yırtığının iyileşmesi için beklenen süredir. Bu 6 haftalık süreden sonra cinsel ilişkiye girmede bir sakınca olmamasına rağmen bazı kadınlar psikolojik nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girme konusunda endişe duyar.

Gebelikten sonra cinsel ilişki için bedensel zamanlama ile birlikte ruhsal zamanlamanın da iyi yapılması gerekir. Jinekolojik muayene sonrasında herşey yolunda gidiyor olsa bile bebek bakımı zorluğu ve sorumluluktan dolayı çiftlerin cinsel yaşama dönmesi zor olabilir. Ruhsal değişikliklerden dolayı yaşanan sorunları çiftler aralarında çözemediklerinde mutlaka uzman yardımı alması istenir. Tekrar gebe kalmaktan korktuğu için cinsellikten uzak duran kadının da, cinsel korunma konusunda aile planlamasına başvurması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.