Maltepe Escort

Geç Gebelik Riskleri

Modern çağ insanının evliliği eğitimini tamamlayıp, kariyerinde belirli bir noktaya kadar ilerledikten sonra çocuk sahibi olmaya karar vermesi hem ülkemizin hem de eğitim seviyesi yükselen pek çok ülkenin ortak sorunları arasında yer almaktadır.

Çocuk sahibi olmanın getireceği sorumlulukları daha kolay karşılabilmek için yaşam koşullarından emin olmak isteyenlerin, ilk çocuklarına sahip oldukları yaş 30’u bazen de 35’i geçmesiyle son yıllarda daha sık karşılaşılmaktadır.

Bu sosyal ihtiyaçların yönlendirdiği doğal bir sonuç gibi gözükse de, annelik için ideal yaşlar 20-30 arasındaki yaşlardır. Kadının biyolojik gelişi 12-13 yaşından itibaren başlar. Bir bebek sahibi olmak için vücudun uygun hormonal değerlere sahip olması ve kendi gelişimini tamamlaması en erken 17-18 yaşlarında gerçekleşir.

30 yaşından sonrası ise gebe kalmanın önceki dönemlere göre zorlaştığı bir dönemin başlangıcıdır. Özellikle ilk gebeliğin 30 yaşından önce planlanması gerekir. Geç gebelik olarak tanımlayabileceğimiz yaşlar ise 35 ve sonrasıdır. Annenin biyolojik yaşı, yaşam koşulları, sağlık durumu göz önünde bulundurulduğunda, 35 öncesinde de bu dönemin başlamış olabildiği durumlar olabilir.

  • Çocuk yapmayı daha geç yaşlara erteleyen annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan ilki, düşük yapmaktır. Metabolizma düşüğe yol açan durumlarla baş etmekte daha çok zorlanabilir.
  • Normal doğum şansı giderek azalır. Annenin vücudunun 30 yaşından önceki kondisyonu ve elastikiyeti normal doğuma daha uygundur. 35 yaş üstü doğumlarda sezeryan oranı yüksektir.
  • Bebeğin gelişim sürecinde anne vücudundaki minerallerden yararlanıldığı bilinmektedir. 35 yaş ve sonrasında kemik erimesi başta olmak üzere, diğer iç organların yetersizliğiyle ilgili şikayetlerin temel belirtileri gözlenmeye başlar. Dolayısıyla bebeğin yeterince gelişmemiş, düşük kiloda olması gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Yüksek tansiyon ve gebelik zehirlenmesinin yanı sıra, daha önce bilinmeyen şeker hastalığının bu dönemde ilk kez kendini göstermesi söz konusu olabilir.
  • Sebebi tam olarak bilinmeyen ancak bebeğin +1 kromozomla dünyaya gelmesi olarak tanımlanabilecek, down sendromunun ileri yaşlarda dünyaya getirilen bebeklerde daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Çocuğunuzla geçirebileceğiniz enerjik ve sağlıklı günlerin azalması ise zaten daha erken anne olmak için yeterli bir sebeptir. Hayatınızın herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmak istiyorsanız, evlilik ve kariyer planlamanızda bu isteğinizi daha erken yıllardan itibaren göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.