Maltepe Escort

Genç Baba Olmak mı Geç Baba Olmak mı?

Çocuk sahibi olmak konusunda sıklıkla anne adaylarının yaş aralığı, hamile kalınabilecek en ideal ve en geç yaşlar tartışılır. Yapılan son araştırmalar ve istatistikler, baba olunan yaşın bebeğin sağlığına katkılarını ortaya koyuyor.

Tıpkı 35 yaş üstü hamileliklerde, anne adaylarının taşıdığı riskler gibi, 35-40+ yaş arasında baba olmak isteyen baba adaylarının da kabul etmek zorunda kaldığı riskler var. 35 yaşından sonra düşen sperm kalitesi, doğumsal anomilelerin olduğu, erken doğum ya da düşükle sonuçlanabilen hamileliklere sebep oluyor.

Hatta bu kalitesi düşen spermlerin otizm, şizofreni, down sendromu, belirli kanser türleri, epilepsi gibi hastalıkların artışına sebep olduğu düşünülüyor. Gerekçe olarak, ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyenlerin genetik olarak daha fazla mutasyona uğramış olmaları. Sağlık sorunları risklerini, gebelik süreci ve doğum sırasındaki risklerini en düşük oranlarda tutmak için ideal baba olma yaşı 35 yaş ve daha genç yaşlar olarak kabul ediliyor.

Çocuk sahibi olmanın ilerleyen yıllara ertelenmesi aynı zamanda gen havuzuna mutasyona maruz kalmış genlerin biriktirilmesine sebep oluyor. Kişilerin tek tek belirli bir düzeye kadar gebelik sürecini kontrol edebilmeleri, gelecek nesiller açısından riskleri kontrol altında tutmada yeterli olmuyor.

Geç yaşta baba olmak ve sağlık sorunlarını en aza indirgemenin teoride 2 yöntemi var. İlki spermlerin dondurulması ve ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak istenildiğinde kullanılması. Ancak bu yöntem henüz ülkemizde yasal değil. İlerleyen yıllarda, daha geç yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen erkeklerin sağlığına dikkat etmesi, düzenli spor yapması, sperm kalitesini düşürmeden yaşlanmak için uygun yaşam tarzına sahip olması, şimdilik uygulabilen tek yöntem.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.