Maltepe Escort

Hamile Kalmadan Önce Yapılacaklar

Hamilelik, kadının vücudunun yanı sıra duygularını, yaşam tarzını, bütün hayatını büyük ölçüde değiştiren bir olaydır. Anne adayı sağlıklı bir hamilelik geçirmek için kendi kendine birçok soyut kararlar alacağı gibi somut adımları da ihmal etmemelidir. Pozitif düşünerek, bu bebeği gerçekten istediği kanaatine varması ;bebek doğmadan önce ve sonrasında karşılaşabileceği sorunlar konusunda hazırlıklı olmalıdır. Bunun için bu konularda araştırma yapması, bilinçlenmesi gerekir.

Öncelikli olarak anne adayı sağlık konusunda bebeğe hamile kalma ve onu dünyaya getirme konusunda yeterli olmalıdır. Yeterli olup olmadığını da bir hekime başvurarak ilgili tetkiklerle baktırmalıdır. Varsa hastalığı, gebeliğini ne ölçüde etkileyeceğini bilmesi oldukça önemlidir. Yoksa bile bundan emin olmak için baştan ayağa muayene olması idealdir. En az 3 ay öncesinde anne adayının her anlamda gebeliğe hazır olması ileride yaşanabilecek her türlü sorunun önüne geçecektir. Çünkü bilinçli ve beklenen gebelik anne ve bebek için en güzel başlangıçtır. Sağlıklı anne sağlıklı bebek demektir.

Gebeliği etkileyen bilinen rahatsızlıklar tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi durumlar öncelikle kontrol altına alınmalıdır. Bunların yanı sıra rahim, yumurtalık veya tüplerdeki bir hastalık biliniyorsa gebelikle bağlantılı olarak son durum doktora başvurularak gözden geçirilmeli yoksa dahi jinekolojik muayene ilk etapta çok önemlidir .
Aile bireylerindeki kalıtsal bir hastalık varsa mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özetle anne adayının genel muayenesi, pap smear testi ,jinekolojik muayene ,laboratuvar tetkikleri hamile kalmadan önce olmazsa olmaz unsurlardır.

Tüm bu kontroller sadece anne adayı ile sınırlı kalmamalı baba adayı da belirli kontrollerden geçmelidir. Çünkü bebek ,anne ve babanın ortak sonucudur . Baba adayı alkol ya da sigara kullanıyorsa sperm kalitesini düşürdüğü için önce bunlar bırakılmalıdır. Aynı şekilde anne adayı için bu tür kötü alışkanlıkları bırakmak sağlıklı bir bebek için zaruridir.

Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi ve düzene sokulması gereken bir diğer husus beslenmedir. Öncelikli olarak anne adayını folik asit desteğine gebelikten en az 1 ay önce başlaması gerekir. Folik asit, bebeğin ilk birkaç günde oluşan omuriliği ve beyin gelişimi için son derece mühimdir. Ayrıca taze sıkılmış meyve suları, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler folik asit bakımından zengindir. Kola ,tatlandırıcılı her türlü yiyecek ve içecek, paketlenmiş ve işlenmiş her türlü yiyecek anne ve baba adayının hayatından çıkması gerekmektedir. Ev yemekleri, ev yoğurdu, kefir, kemik suyu ,ev turşusu, soğan, sarımsak giderek zayıflayacak olan bağışıklık için çok önemlidir. Son olarak anne adayı fazla kiloları varsa kurtulmalı stresten uzak durmalıdır. Bebeğiniz ve kendiniz için hayatınızda yaptığınız bu küçük değişiklikler size sağlıklı hamilelik, beraberinde sağlıklı doğum ve sağlıklı bebek olarak geri dönecektir .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.