Maltepe Escort

Hamileliğinizi Planlayın!

Yeni bir hayatın başlangıcı olan hamilelik süreci, annenin ve doğacak bebeğin sağlıklı olması açısından özen gösterilmesi gereken bir süreçtir.

Hamileliğinizi planlayın ve uygulamaya geçin” ifadesi kulağa biraz garip gelse de, bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz hem bebeğin hem de anne-baba olarak sizlerin böyle bir hazırlık sürecine ihtiyacınız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

1 – Doktora gidin, Check-up yaptırın;

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ilk olarak yapmanız gereken, check-up yaptırarak herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığı öğrenmenizdir. Genel olarak bağışıklık sisteminiz bir hamileliğe hazır mı, anatomik olarak herşey yolunda mı, hamile kalmadan önce öğrenilmesi gereken bilgiler arasındadır. İlk doğumunuzsa ve eşinizin kan grubunu bilmiyorsanız, bu sırada kan gruplarınızın uyuşup uyuşmadığını da öğrenmelisiniz.

Diş kontrollerinizi ve tedavilerinizi de hamile kalmadan önceden tamamlamanızda fayda var.

Kullandığınız ilaçlar, öncesinde geçirdiğiniz operasyonlar, önceki doğum ya da düşükler hakkında yeterli bilgiyi vererek, nasıl bir hamilelik dönemi geçirmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

2 – Folik asit takviyesine başlayın;

Beyin, omurga ve omurilik gelişiminde etkili olan folik asit takviyesine en az 1 ay, mümkünse 3 ay önceden başlayın. Günlük olarak önerilen miktarda folik asit almaya devam edin.

3 – Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulun;

Bırakıldıktan sonra kalıntılarının vücudu terketmesi 1,5 – 2 ayı bulabilen sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızı bırakıp, vücudun sağlıklı koşullarına dönmesi için dengeli beslenmeye, spor yapmaya başlayın.

4 – Toksik maddelere ve dış çevreden bulaşabilecek şeyleri uzaklaştırın;

Çevresel faktörleri bu sürecin dışında tutmak elbette mümkün değil. Özellikle anne adaylarının çalışma ortamında ve yaşam alanları çevresinde kimyasal, radyoaktif vb. etkiler mevcutsa, bulundukları ortamı değiştirmeliler. Ne kadarlık bir süre sonrasında sağlıklı bir hamilelik geçirebilecekleri konusunda bir uzmana danışmalılar.

5 – Sağlıklı olun, sağlıklı kalmaya devam edin;

Hamilelik öncesi ideal kiloya ulaşmak, ideal kan ve tansiyon değerlerini sağlamak, anne adayının yapması gerekenler arasında yer alıyor. Hamilelik boyunca bebeğin büyümesi için gereken koşulları oluşturmakla meşgul olacak bünyenin, bu sürece en ideal koşullarda başlaması önemli.

6 – Aile geçmişinizi öğrenin;

İlk çocuğunuzda ya da sonraki çocuklarınızda mutlaka aileden gelen hastalıklar olup olmadığını araştırın. Bazı hastalıkların anne ve babanın genleriyle, bebeklere geçme oranı 1. ve 2. çocuklarda farklılık gösterebiliyor. İlk çocuğunuzda herhangi bir sıkıntı yaşanmamışsa bile, ailelerden gelen genetik riskler varsa, doktorunuza bilgi vererek, hamilelik sürecini kontrollü olarak devam ettirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.