Maltepe Escort

Hamilelik Boyunca Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?

Hamilelik süreci vücudunda bir bebeği oluşturmak ve dünyaya getirmek için sayısız değişiklikler olan anne adayları için oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde elbette ki rutin doktor kontrollerinin yapılması hem anne hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Ancak bazı olağan dışı durumlar vardır ki, bu durumlarda anne adayının kesinlikle doktora başvurması gerekmektedir. İşte bu yazımızda sizler için hamilelik boyunca doktora başvurulması gereken durumları açıkladık. Yazıyı okuduktan sonra eğer bu olağan olmayan durumlar sizde de oluştuysa endişelenmeden doktora gitmeyi ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Hamileliğin ilk 3 ayı

Hamileliğin ilk 3 ayında bebek yeni yeni oluşup rahim duvarına tutunmaktadır. Bu nedenle bu dönemde anne adayları düşük tehlikesine karşı alarmda olmalıdır. Eğer kanamalarınız oluyor ve bu kanamalar parlak kırmızı renkliyse düşük tehlikesine karşı doktora mutlaka başvurmalısınız. Diğer yandan, bu dönemde mide bulantısı normal olmakla birlikte eğer kusmalarınız gün boyu 5’ten fazla oluyor, ateşleniyor ve hızla kilo kaybediyorsanız bu durumlarda da mutlaka doktora başvurmalısınız.

hamilelikte-doktor-kontrolu

hamilelikte-doktor-kontrolu

Hamileliğin 3 ile 6 ayı arasındaki süreç

Gebeliğin enerjik ve en rahat dönemi bu 3 ile 6 ay arasında geçen süreçtir. Hatta hamileler o kadar rahat hisseder ki cinsel isteği bile artar, mide bulantıları geçer ve kanamaları bu dönemde olmaz. Ancak, bu dönemde kanama olması çok ciddi bir sorunun habercisidir. Kanama oluyorsa hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Hamileliğin son 3 ayı

Bu dönemde bebeğiniz gelişimini neredeyse tam anlamda tamamlamaktadır. Karnınızda bebeğinizin bir hareket düzeni olduğunu aklınızda bulundurarak bebeğiniz 24 saat boyunca hiç hareket etmediyse mutlaka doktora başvurmalısınız. Bebeğin anne karnında gün boyu en az 10 kez hareket etmesi normal sayılmaktadır. Diğer yandan, ateş, vajinal kanama ve kasılmalar olursa acil olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Son üç ayda önemli olan bir diğer konu da tansiyonunuzun durumudur. Tansiyon kesinlikle çok yüksek olmamalıdır. Yüksek olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve hemen tedavi edilmelidir. Zira hamileler için tansiyon ciddiye alınması gereken bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.