Maltepe Escort

Hamilelik Döneminde Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Hamilelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmak da gerekir. Egzersiz, annenin aşırı kilo almasını engellediği gibi anne ve bebeğe oksijen de sağlar. Annenin kendini zinde, dinamik, enerji ve hareketli hissetmesine neden olur. Üstelik hamilelik döneminde yapılan egzersiz doğumun da rahat ve kolay geçmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelik döneminde yapılabilecek en iyi egzersiz yürüyüştür. Hamilelerin günlük 1 saate yakın yürüyüş yapması tavsiye edilir. Yeni başlayacaklar için ilk dönemler 15-20 dakika yürüyüş yeterli olacaktır. Hamileliğin son zamanlarında da bebeğin ağırlığı artacağı için yürüyüş süresinde azalma olabilir. Yürüyüşün yanı sıra hamileler, evde pilates, fitness, yoga gibi hafif egzersizler de yapabilir. Üstelik yoga ve pilates hamilenin ruhen de rahatlamasını, sakinleşmesini sağlayacaktır. Hatta hamilelik döneminde eşler birlikte gidilen egzersiz kurslarına da katılabilirler. Hamileliğin ilk üç ayı pilates, yoga; 3-6.ayı bacak egzersizleri; 6-9.ayı ise yürüyüş ve pilates yapılması uygundur.

Hamilelikte bebeğin ağırlığı arttıkça annenin dengesi değiştiği için voleybol, basketbol, futbol,tenis gibi sporlar tavsiye edilmez. Ancak yüzme tüm kasların çalışmasına yardımcı olduğu için hamilelikte yapılabilir. Hamilelikte egzersiz yapmak, vücudun hareketli kalmasına yardımcı olacağı için hamilelikte çok sık rastlanan kabızlık sorununa da çözüm olacaktır. Tam sindirim olabilmesi için sindirim sisteminin yavaşlaması kabızlığa neden olduğundan, hareketli yaşam sindirim sisteminin çalışmasını destekleyecektir. Bazen hamilelik döneminde riskli durumlar söz konusu olabileceği için hamileler yapacağı egzersiz öncesinde mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.